Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących wzrósł o 1,4 pkt proc. od stycznia 2022 r. do 6,6% na koniec lutego 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Na koniec lutego br. cudzoziemców wykonujących pracę było 1 004,6 tys. w tym – 384,2 tys. stanowili cudzoziemcy realizujący umowy cywilnoprawne.
„Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec lutego 2024 r. było 690,2 tys. osób. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 4,6 pkt proc.” – czytamy w komunikacie.
Obcokrajowcy wykonujący pracę w październiku 2023 r. pochodzili z ponad 150 państw.
Przedstawione wyniki są częścią pracy eksperymentalnej mającej na celu określenie na podstawie źródeł administracyjnych liczby cudzoziemców wykonujących pracę. Zgodnie z obowiązującą w statystyce publicznej definicją, do pracujących w gospodarce narodowej nie są zaliczane osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. Natomiast prezentowane w pracy eksperymentalnej dane dotyczą „osób wykonujących pracę”, czyli pracujących w gospodarce narodowej oraz osób wykonujących umowy zlecenia i pokrewne. Umowy zlecenia ujmowane są łącznie z umowami o pokrewnym charakterze, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego i które wiążą się z obowiązkiem objęcia ubezpieczeniem społecznym i/lub zdrowotnym w ZUS, tj. umowy agencyjne, o świadczenie usług, umowy uaktywniające, akty powołania, umowy z członkami rad nadzorczych oraz kontrakty menedżerskie mające charakter umowy zlecenia. Osoby sklasyfikowane jako pracujące, które jednocześnie wykonują umowy zlecenia lub pokrewne, są liczone tylko raz i zaliczane do grupy pracujących. Analizowana zbiorowość nie obejmuje właścicieli, współwłaścicieli i dzierżawców gospodarstw indywidualnych w rolnictwie (łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin), a także osób wykonujących umowy o dzieło i pomocników rolnika.
Źródło: ISBnews