Udział pracy zdalnej spadł do 5,8% w ogólnej liczbie pracujących na koniec września br. wobec 10,2% na koniec czerwca 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
„W końcu września 2020 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących objętych badaniem 'Popyt na pracę’ wyniósł 5,8% i było to o 4,4 pkt proc. mniej niż w końcu czerwca 2020 r. W III kwartale skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze prywatnym była większa niż w sektorze publicznym” – czytamy w komunikacie.
W skali całej gospodarki wykorzystanie pracy zdalnej w celu ograniczenia zagrożenia epidemicznego pozostało największe w jednostkach zatrudniających powyżej 49 osób.
„Udział pracujących zdalnie w jednostkach tej wielkości wyniósł 7,6%, ale było to o ok. 4 pkt proc. mniej niż w II kwartale 2020 r. W jednostkach zatrudniających mniej niż 50 osób pracę zdalnie świadczyło średnio nieco ponad 3% pracujących” – czytamy dalej.
W stopniu znacząco wyższym niż średnio w Polsce przejście na pracę zdalną miało miejsce w regionie warszawskim stołecznym. Co 6. pracujący wykonywał tam pracę zdalnie w następstwie zaistniałej sytuacji epidemicznej, podał Urząd.
„Wśród pozostałych regionów zastosowanie omawianej formy pracy w realiach zagrożenia epidemicznego w najmniejszym stopniu miało miejsce w regionach: podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, gdzie pracę zdalną z powodu zagrożenia COVID-19 wykonywał tylko ok. 1% pracujących” – czytamy dalej.
Jak podał GUS, praca zdalna w III kw. br. była zróżnicowana według rodzaju działalności. W sekcji obejmującej przetwórstwo przemysłowe praca zdalna była wykonywana przez 2,2% pracujących. W usługach skala zjawiska była ponad 4-krotnie większa, przy czym wykorzystanie omawianej formy pracy było warunkowane specyfiką usług.
W sekcji informacja i komunikacja tą formą pracy z powodu pojawienia się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 zostało objętych około 50% pracujących, podał GUS.
„Blisko co 10 pracujący w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę pracował zdalnie. Tę formę pracy w znaczącym stopniu stosowano także w sekcjach działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – zdalnie pracę wykonywał co 4 pracujący w tych sekcjach. W pozostałych sekcjach przejście na pracę zdalną dotyczyło mniej niż 8% pracujących” – podał Urząd w komunikacie.
Źródło: ISBnews