Komisja Europejska „z zadowoleniem przyjmuje” dzisiejsze porozumienie Rady w sprawie przyjęcia czwartego pakietu środków ograniczających wobec Rosji w odpowiedzi na jej brutalną agresję przeciwko Ukrainie i jej mieszkańcom, podała Komisja. Jak podkreślono, sankcje te przyczynią się do dalszego zwiększenia presji gospodarczej na Kreml i ograniczą jego zdolność do finansowania inwazji na Ukrainę. Zostały one skoordynowane z partnerami międzynarodowymi, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi.
Uzgodnione środki są następujące:
* Całkowity zakaz jakichkolwiek transakcji z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi z różnych sektorów – kompleks wojskowo-przemysłowy Kremla.
* Unijny zakaz importu tych wyrobów stalowych, które są obecnie objęte unijnymi środkami ochronnymi, co oznacza dla Rosji utratę przychodów z eksportu w wysokości około 3,3 mld euro. W ramach rekompensaty zwiększone kontyngenty importowe zostaną rozdzielone pomiędzy inne kraje trzecie.
* Daleko idący zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym, z ograniczonymi wyjątkami dotyczącymi cywilnej energetyki jądrowej i transportu niektórych produktów energetycznych z powrotem do UE.
* Unijny zakaz eksportu towarów luksusowych (np. luksusowych samochodów, biżuterii itp.), który ma bezpośrednio uderzyć w rosyjskie elity.
* Ponadto lista osób i podmiotów objętych sankcjami została rozszerzona o kolejnych oligarchów i elity biznesowe powiązane z Kremlem, a także firmy działające w obszarze wojskowości i obronności, które logistycznie i materialnie wspierają inwazję. Wprowadzono także nowe listy podmiotów zaangażowanych w dezinformację.
* Zakaz wystawiania ratingów Rosji i rosyjskim firmom przez unijne agencje ratingowe oraz świadczenia usług ratingowych na rzecz rosyjskich klientów, co spowodowałoby jeszcze większą utratę przez nich dostępu do rynków finansowych UE” – czytamy w komunikacie.
UE wraz z innymi członkami Światowej Organizacji Handlu (WTO) uzgodniła dziś, że odmówi rosyjskim produktom i usługom traktowania na rynkach UE na zasadzie klauzuli najwyższego uprzywilejowania, podano także.
„Jest to następstwem oświadczenia złożonego w piątek, 11 marca, przez członków grupy G7. Spowoduje to zawieszenie znaczących korzyści, z których Rosja korzysta jako członek WTO. Działania podjęte wobec Rosji chronią podstawowe interesy bezpieczeństwa UE i jej partnerów w świetle niesprowokowanej, zaplanowanej i nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę, wspieranej przez Białoruś. Są one w pełni uzasadnione na mocy prawa WTO” – wskazano też w komunikacie.
Źródło: ISBnews