Przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen oraz prezydenci Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju sfinalizowali negocjacje w sprawie umowy o partnerstwie między Unią Europejską a Mercosur, podała Komisja.
„To umowa korzystna dla obu stron, która przyniesie znaczące korzyści konsumentom i przedsiębiorstwom po obu stronach. Skupiamy się na uczciwości i wzajemnych korzyściach. Wysłuchaliśmy obaw naszych rolników i podjęliśmy działania. Ta umowa obejmuje solidne zabezpieczenia chroniące źródła utrzymania” – powiedziała von der Leyen, cytowana w komunikacie.
„UE-Mercosur to największa umowa w historii, jeśli chodzi o ochronę produktów spożywczych i napojów z UE. Ponad 350 produktów UE jest obecnie chronionych oznaczeniem geograficznym. Ponadto nasze europejskie standardy zdrowotne i żywnościowe pozostają nienaruszalne. Eksporterzy z Mercosur będą musieli ściśle przestrzegać tych standardów, aby uzyskać dostęp do rynku UE. Taka jest rzeczywistość umowy, która pozwoli firmom z UE zaoszczędzić 4 mld euro na cłach eksportowych rocznie” – dodała.
Jak podkreśliła KE w komunikacie, umowa zostaje zawarta w kluczowym momencie dla obu stron, otwierając możliwość osiągnięcia znaczących wzajemnych korzyści poprzez wzmocnienie współpracy geopolitycznej, gospodarczej, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa.
KE podkreśliła, że umowa UE-Mercosur:
- wzmocni strategiczne powiązania handlowe i polityczne między podobnie myślącymi i wiarygodnymi partnerami.
- będzie wspierać wzrost gospodarczy, zwiększać konkurencyjność i wzmacniać odporność po obu stronach poprzez otwieranie możliwości handlowych i inwestycyjnych oraz zapewnianie zrównoważonego dostępu do surowców i ich przetwarzania.
- stanowi ona ważny kamień milowy w walce ze zmianą klimatu, zawiera konkretne i mierzalne zobowiązania do powstrzymania wylesiania.
- bierze pod uwagę interesy wszystkich Europejczyków, w tym niezwykle ważnego sektora rolniczego UE. Pomoże zwiększyć eksport produktów rolno-spożywczych UE, chroniąc jednocześnie wrażliwe sektory.
- utrzymuje standardy UE w zakresie zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności , zapobiegając wprowadzaniu na nasz rynek niebezpiecznych produktów.
Umowa ma przyczynić się do wsparcia dla konkurencyjności i bezpieczeństwa gospodarczego UE i Mercosur.
Jak wskazała KE umowa ma:
- zabezpieczyć i zdywersyfikować unijne łańcuchy dostaw.
- stworzyć nowe możliwości dla wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw, znosząc często zaporowe cła na eksport z UE do Mercosuru.
- oszczędzić firmom w UE 4 mld euro na cłach rocznie.
- zapewnić preferencje handlowe w strategicznych sektorach przemysłu o zerowej emisji netto, takich jak technologie energii odnawialnej i paliwa niskoemisyjne.
- pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom zwiększyć eksport, ograniczając biurokrację.
- zapewnić wydajny, niezawodny i zrównoważony przepływ surowców niezbędnych do globalnej zielonej transformacji.
Umowa ta zwiększa zobowiązania UE i Mercosuru w zakresie zrównoważonego rozwoju dzięki:
- uczynieniu porozumienia paryskiego istotnym elementem stosunków UE-Mercosur.
- konkretnym zobowiązaniom do powstrzymania wylesiania .
- jasnym i możliwym do wyegzekwowania zobowiązania dotyczące zrównoważonego rozwoju , obejmujące prawa pracownicze oraz zrównoważone zarządzanie lasami i ich ochronę.
- aktywnej roli organizacji społeczeństwa obywatelskiego w nadzorowaniu wdrażania porozumienia, w tym kwestii praw człowieka i ochrony środowiska.
Ponadto 1,8 mld euro wsparcia UE ułatwi sprawiedliwą transformację ekologiczną i cyfrową w krajach Mercosuru w ramach Global Gateway, podała Komisja.
Proponowana umowa UE-Mercosur składa się z filaru politycznego i współpracy oraz filaru handlowego. Zakończenie negocjacji stanowi pierwszy krok w procesie zmierzającym do zawarcia umowy. Oficjalne dokumenty zostaną opublikowane online w ciągu najbliższych dni.
Po ostatecznym poprawieniu tekstu przez obie strony, zostanie on przetłumaczony na wszystkie języki urzędowe UE, a następnie przekazany Radzie i Parlamentowi.
W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) i wyraziła sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji w obszarze rolnictwa. Dotyczy to w szczególności podwyższenia kontyngentów celnych na mięso.
Rada Ministrów wzywała Komisję Europejską do zwrócenia szczególnej uwagi na konieczność zabezpieczenia równych warunków konkurencji dla producentów rolnych pochodzących z UE, w tym Polski, i Mercosur oraz dostosowania w projekcie umowy zapisów dotyczących dwustronnej klauzuli ochronnej do specyfiki sektora rolnego, podkreślono.
Rząd wezwał Komisję Europejską do analizy łącznego wpływu zawartych porozumień i jednostronnych preferencji handlowych oraz toczonych negocjacji handlowych na sektory wrażliwe, w tym w szczególności bezpieczeństwo żywnościowe UE, jeśli chodzi o produkcję mięsną, mleczną oraz cukier.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska wyrazi sprzeciw wobec porozumienia o wolnym handlu między UE a państwami Ameryki Południowej zrzeszonymi w Mercosur, w poprzednim kształcie.
Umowę zakładającą utworzenie strefy wolnego handlu uzgodniono w 2019 r., jednak nie została ratyfikowana. Przeciwko jej ratyfikacji protestowali m.in. rolnicy.
Źródło: ISBnews