W Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ) trwają prace nad określeniem zasad funkcjonowania Społecznego Funduszu Klimatycznego, mających zmierzać do obniżenia kosztów paliw dla gospodarstw domowych, związanych z ETS2, poinformował wiceminister w tym resorcie Krzysztof Bolesta. Jednocześnie analizowane jest wdrożenie mechanizmu stabilizacji cen na poziomie nie wyższym niż 45 euro czy opcjonalnie odroczenie wejścia w życie ETS2 do roku 2028.
Państwa członkowskie UE, w tym Polska, są zobowiązane do przedstawienia Komisji Europejskiej do 30 czerwca 2025 roku szczegółowych planów klimatyczno-społecznych, które określą cele i kierunki wydatkowania środków ze Społecznego Funduszu Klimatycznego.
„W celu obniżenia kosztów paliw dla gospodarstw domowych, związanych z ETS2, Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje wraz z innymi resortami nad uruchomieniem Społecznego Funduszu Klimatycznego. W ramach tego funduszu Polska będzie rozdysponowywać wsparcie dla obywateli najbardziej dotkniętych lub zagrożonych ubóstwem energetycznym lub ubóstwem w zakresie mobilności” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.
„Rozważane są także dodatkowe mechanizmy mające przeciwdziałać wzrostom kosztów społecznych jak mechanizm stabilizowania cen, który w początkowej fazie funkcjonowania systemu ma utrzymać cenę uprawnień do emisji na poziomie nie wyższym niż 45 euro czy opcjonalne odroczenie uruchomienia systemu ETS2 do 2028 r., w razie występowania w pierwszej połowie 2026 r. bardzo wysokich cen na rynku gazu lub ropy” – podkreślił Bolesta.
System EU ETS 2, którego wejście w życie planowane jest w 2027 r., ma na celu rozszerzenie istniejącego systemu handlu emisjami (EU ETS) na nowe sektory, w tym budownictwo i transport drogowy.
Źródło: ISBnews