Na polskim rynku jest aktualnie 10 emitentów zielonych obligacji korporacyjnych, w tym 7 emitentów z sektora niefinansowego oraz 3 instytucje finansowe, podało KPMG. W bieżącym roku zostało zrealiowanych 5 emisji tych papierów, w tym 2 pionierskie emisje benchmarkowe. Polski rynek rynek charakteryzuje się znaczącym potencjałem do dalszego rozwoju emisji zielonych obligacji korporacyjnych i komunalnych – głównie w sektorach energetyki, transportu i budownictwa.
Emisje zielonego długu korporacyjnego zostały w Polsce zapoczątkowane w 2019 roku przez banki hipoteczne – kiedy miały miejsce dwie emisje o łącznym wolumenie 900 mln zł. W 2020 roku zrealizowano pięć emisji, wszystkie przez przedsiębiorstwa niefinansowe. Z kolei w 2021 roku miało miejsce pięć emisji, w tym dwie pionierskie emisje benchmarkowe o wolumenie 500 mln euro każda, podano w raporcie pt. „Perspektywy rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce”, przygotowanym przez KPMG na zlecenie Ministerstwa Finansów.
Jak wskazuje KPMG, z punktu widzenia inwestorów czynnikami wpływającymi na decyzję o nabyciu zielonych obligacji są kwestie związane z zarządzaniem własną ekspozycją na ryzyko klimatyczne, dostosowaniem się do zmian regulacyjnych oraz korzyściami wizerunkowymi.
„Jednocześnie, spośród gamy dostępnych narzędzi inwestowania zrównoważonego, zielone obligacje są instrumentem generującym ekspozycję na tradycyjne i znane inwestorowi rodzaje ryzyka finansowego, a jedynym dodatkowym czynnikiem ryzyka jest możliwość wystąpienia greenwashingu” – czytamy także.
Wielu inwestorów posiada kompleksowe strategie inwestycyjne o zrównoważonym profilu. Mogą się one opierać na wyłączeniu aktywów z sektora paliw kopalnych, zbrojeniowego czy tytoniowego. Coraz częściej strategie te koncentrują się na inwestowaniu wyłącznie w aktywa o jednoznacznie zielonym profilu, podkreślono.
W ocenie KPMG, kluczowymi determinantami decyzji o emisji zielonych obligacji są korzyści wizerunkowe dla emitenta, zwiększony popyt ze strony inwestorów i rozszerzenie ich bazy, potencjalnie korzystniejsze warunki cenowe zielonego długu (tzw. greenium) oraz występowanie ewentualnych korzyści regulacyjnych. Na popyt może wpływać na przykład zakwalifikowanie obligacji do jednego z zielonych indeksów.
W raporcie wskazano także, że na znaczący potencjał rozwojowy rynku zielonych obligacji wśród emitentów komunalnych i korporacyjnych – głównie w sektorach energetyki, transportu i budownictwa – wskazują plany inwestycyjne i strategie rozwojowe polskich miast oraz przedsiębiorstw niefinansowych.
„Uczestnicy rynku dostrzegają potencjał do popularyzacji zielonych obligacji komunalnych wśród inwestorów detalicznych w przypadku zwiększenia dostępności rynku długu komunalnego dla tego segmentu klientów” – czytamy także.
Kluczowymi barierami dla rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce są aktualnie – według KPMG – dodatkowe koszty organizacji emisji związane z przygotowaniem ram zielonych obligacji i zewnętrzną weryfikacją oraz wyzwania o charakterze operacyjnym. Również kwestia występowania niższego kosztu kapitału przy emisjach zielonych nie jest jednoznaczna.
W raporcie zawarto kierunkowe rekomendacje mogące przyczynić się do pobudzenia rozwoju rynku zielonych obligacji komunalnych i korporacyjnych w Polsce. Obejmują one działania kierowane zarówno do emitentów tych instrumentów, jak też inwestorów.
„Należą do nich:
– Eliminacja lub ograniczenie dodatkowych kosztów związanych z emisją zielonych obligacji poprzez ustanowienie programu grantowego na częściowe pokrycie dodatkowych kosztów wynikających z zielonego charakteru emisji oraz utworzenie polskiej instytucji przeprowadzającej niezależną zewnętrzną ocenę wiarygodności zielonych celów emisji.
– Pośrednio, koszty emisji mogą zostać ograniczone także przez utworzenie Centrum Kompetencji w zakresie Zielonych Obligacji, które wspierałoby podmioty w przygotowaniu się do organizacji pierwszej zielonej emisji.
– Rozważenie wprowadzenia mechanizmu zachęt dla emitentów i inwestorów.
– Rozszerzenie bazy inwestorów poprzez opracowanie i wdrożenie platformy umożliwiającej inwestorom indywidualnym zakup zielonych obligacji komunalnych bez konieczności posiadania rachunku maklerskiego lub z bardzo prostym i bezkosztowym dla inwestora procesem założenia rachunku maklerskiego w dowolnym podmiocie oraz uregulowanie możliwości finansowania się samorządów za pomocą rozwiązań quasicrowdfundingowych, na wzór brytyjskich Community Municipal Investments.
– Działania edukacyjne i promocyjne oraz wspierające transparentność rynku, w tym organizacja szkoleń oraz opracowanie i wdrożenie polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów” – czytamy w raporcie.
Polska była pierwszym krajem na świecie, który w 2016 roku wyemitował zielone obligacje skarbowe na kwotę 750 mln euro.
„Od tamtej pory miały miejsce cztery takie emisje. Ten sukces chcemy przekuć na rozwój rodzimego rynku zielonych obligacji korporacyjnych i komunalnych. Zgodne z celami klimatycznymi oraz społecznymi, produkty i usługi finansowe są niezbędnym elementem budowy nowoczesnych centrów finansowych. Dlatego w ramach Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego podejmujemy działania na rzecz rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce” – skomentował minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.
Przyjęta w 2019 roku Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego, która obejmuje również obszar zrównoważonego finansowania, wpisuje się w strategiczne, globalne i europejskie inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Jak wskazuje KPMG, skumulowany wolumen wszystkich zielonych emisji europejskich od roku 2014 osiągnął w roku 2020 poziom około 1 747 mld zł. Największa dynamika wzrostu w analizowanym okresie miała miejsce w roku 2017 (wzrost wolumenu emisji r/r o 139%) i 2019 (wzrost wolumenu emisji o 81% r/r). Tempo wzrostu rynku wyhamowało w roku 2020 na skutek zawirowań na rynkach finansowych związanych z pandemią COVID-19 (wzrost wolumenu emisji o 28% r/r).
„Jednak w 2021 roku zaobserwowano powrót na ścieżkę dynamicznych wzrostów wolumenu emisji zielonych obligacji – tylko w ciągu pierwszego półrocza 2021 roku osiągnął on poziom zbliżony do całości wolumenu wyemitowanego w Europie w roku 2019” – czytamy w komunikacie.
Europejski rynek zielonych obligacji dynamicznie rozwija się w ostatnich latach nie tylko w aspekcie wolumenów emisji, ale również podmiotów emitujących te instrumenty – z 31 emitentów w roku 2014, do 226 podmiotów emitujących zielone obligacje w roku 2020, podano także.
Źródło: ISBnews