W sezonie 2022/2023 znacznie wyższe niż w sezonie 2021/2022 będą przeciętne ceny detaliczne owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów, przewiduje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) w raporcie. W wyniku wzrostu cen detalicznych w sezonie 2022/23 mniejsze niż w sezonie poprzednim będzie spożycie produktów ogrodniczych i ich przetworów. Dotyczyć to będzie przede wszystkim konsumentów z gospodarstw domowych o relatywnie niskich dochodach.
„Znacznie wyższe, niż w sezonie 2021/22, będą przeciętne ceny detaliczne owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów. W październiku 2022 r. w porównaniu z październikiem 2021 r. przeciętne ceny detaliczne owoców i ich przetworów były wyższe o 14,7%. Ceny przetworów owocowych wzrosły o 25,4%, a owoców świeżych o 14,6%. Przeciętne ceny detaliczne warzyw świeżych wzrosły o 18,3%, a przetworów warzywnych o 14,9%. W miesiącach styczeń-październik 2022 r. średnie ceny detaliczne owoców i ich przetworów zwiększyły się w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego w mniejszym stopniu niż ceny żywności i napojów bezalkoholowych. W wyniku wzrostu cen detalicznych w sezonie 2022/23 mniejsze niż w sezonie poprzednim będzie spożycie produktów ogrodniczych i ich przetworów. Dotyczyć to będzie przede wszystkim konsumentów z gospodarstw domowych o relatywnie niskich dochodach. W gospodarstwach tych dochodowa, ale też cenowa, elastyczność popytu jest znacznie wyższa niż w gospodarstwach o dochodach relatywnie wysokich” – czytamy w raporcie „Rynek owoców i warzyw. Stan i perspektywy”.
W 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosły ceny skupu śliwek kierowanych na rynek produktów świeżych, a spadły ceny skupu czereśni i truskawek. W skupie do przetwórstwa zwiększyły się ceny: wiśni, truskawek, porzeczek czarnych i czerwonych oraz agrestu i aronii. Obniżyły się natomiast w stosunku do rekordowo wysokich w 2021 r., ceny skupu malin. W sezonie 2022/23 wyższe w porównaniu z sezonem poprzednim będą ceny skupu jabłek deserowych, a nie zmienią się znacząco ceny skupu jabłek kierowanych do przetwórstwa. Wzrost cen większości owoców kierowanych do przetwórstwa spowodowany był zwiększeniem kosztów produkcji w gospodarstwach ogrodniczych, ale także wzrostem cen eksportowych przetworów z owoców (głównie soków zagęszczonych i mrożonek) i osłabieniem złotego wobec euro i innych walut. Słaby złoty pozwala na uzyskiwanie większych wpływów z eksportu liczonych w polskiej walucie i oferowanie wyższych cen dostawcom surowca. W sezonie 2022/23 wyższe niż w sezonie poprzednim będą ceny skupu większości warzyw, ale też uprawianych pod osłonami. Najbardziej wzrosną ceny skupu cebuli kierowanej zarówno do konsumpcji bezpośredniej, jak i przetwórstwa. W 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim spadły jedynie ceny ogórków i pomidorów.
W sezonie 2022/2023 udział spożycia bezpośredniego w rozdysponowaniu owoców wynieść może 28% wobec 29% w sezonie poprzednim. Udział eksportu spadnie z 19 do 17, a dostaw do przetwórstwa wzrośnie z 52 do 54%. W zagospodarowaniu podaży warzyw udział dostaw do przetwórstwa wyniesie, tak jak w sezonie 2021/22, ok. 45%, eksportu wzrośnie z 13 do 14,5%, a spożycia bezpośredniego spadnie z 42 do 40%, wskazano także.
W sezonie 2022/2023 znacznie wyższe są ceny we wszystkich ogniwach łańcucha marketingowego w sektorze ogrodniczym. Spowodowane jest to wzrostem kosztów produkcji w gospodarstwach produkujących owoce i warzywa i w firmach przetwórczych. Wzrost kosztów produkcji i transportu wpłynął też na zwiększenie cen w obrotach międzynarodowych produktami rolno-spożywczymi, w tym ogrodniczymi. Ocenia się, że wzrost cen skupu będzie w sezonie obecnym mniejszy niż kosztów produkcji, co spowoduje pogorszenie kondycji ekonomicznej gospodarstw ogrodniczych. Pogorszyć się także mogą wyniki finansowe przedsiębiorstw przemysłu owocowo-warzywnego. W I półroczu 2022 r. wskaźniki finansowe firm tego przemysłu pogorszyły się w porównaniu do I półrocza 2021 r., choć pozwalały na „bezpieczną” realizację ich działalności
Źródło: ISBnews