Liczba pobrań aplikacji e-TOLL wyniosła 59 tys. w okresie od uruchomienia systemu (24 czerwca) do 20 lipca br., a liczba założonych kont – 49 tys. Użytkownicy zarejestrowali w tym czasie ok. 65 tys. pojazdów, a w tym 47 tys. ciężkich i 18 tys. lekkich, poinformował pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch. Z udziałem e-TOLL odbyło się do tej pory 163 tys. przejazdów na łącznie ok. 2 mln km.
„24 czerwca uruchamialiśmy system i od tego czasu on funkcjonuje, wszystkie usługi są dostępne. Przed nami ważne miesiące. Zapewniliśmy 3-miesięczny okres przejściowy, jest to czas na przygotowanie się do wejścia do nowego sytemu. Zachęcam, by nie zostawiać tego na ostatni moment” – powiedziała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska podczas wideokonferencji prasowej.
Dodała, że zachętą są m.in. obniżone o 25% stawki za przejazd w okresie przejściowym.
Koch poinformował, że system działa bez przeszkód.
„Po 4 tygodniach nie mamy niepokojących informacji, że system jest nieszczelny i że mamy problem z weryfikacją pojazdów” – powiedział.
Z kolei dyrektor Departamentu Poboru Opłat Drogowych w Ministerstwie Finansów Tomasz Prarat zapowiedział, że oczekiwane włączenie do systemu dostawców kart flotowych nastąpi niebawem.
„Na początku sierpnia pierwsi dostawcy kart flotowych zostaną zintegrowani z naszym systemem” – powiedział.
24 czerwca Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchomiły nowy system poboru opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) zarówno dla pojazdów ciężkich, jak i lekkich.
System e-TOLL to rozwiązanie oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Zastąpi system viaTOLL, który zostanie wygaszony najpóźniej do 30 września 2021 r.
Źródło: ISBnews