W poświątecznym tygodniu opublikowane zostaną indeksy koniunktury dla sektora usługowego w strefie euro i USA. Istotną informacją będzie skala ewentualnej korekty indeksu PMI dla usług w strefie euro, gdyż wyniki ostateczne w większym stopniu powinny uwzględniać marcowe decyzje o wydłużaniu, a nawet zaostrzaniu restrykcji w europejskich krajach przed Wielkanocą, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
Ponadto w przyszłym tygodniu opublikowane zostaną lutowe dane dot. zamówień i produkcji w niemieckim przemyśle.
„Na poświąteczny tydzień zaplanowane jest także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że Rada utrzyma niezmienione stopy procentowe. Nie sądzimy, by ostatni wyższy odczyt inflacji zmienił dotychczasowe nastawienie Rady. W naszej ocenie RPP, uwzględniając ryzyka dla aktywności płynące z pandemii i obostrzeń pozostanie ultra gołębia. Na posiedzeniu Rady poświątecznym w tygodniu oczekujemy zatem stabilizacji stóp procentowych NBP oraz podtrzymania dotychczasowej, łagodnej retoryki, jak również bilansu ryzyka dla scenariusza bazowego stabilizacji stóp” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Według analityków, krótko po Świętach Wielkanocnych może się jeszcze utrzymywać większa niepewność dot. sytuacji epidemicznej, w szczególności w Polsce. Jeżeli jednak w kolejnych tygodniach potwierdzą się sygnały stabilizowania się tej sytuacji, a tempo szczepień trwale przyspieszy w państwach UE, uwaga rynkowa będzie coraz bardziej przesuwać się w kierunku publikacji bieżących danych makroekonomicznych.
„W tym kontekście kluczowe będą dane ze sfery realnej wskazujące na skalę ożywienia aktywności gospodarczej po pandemii, w tym – w przypadku wielu gospodarek – przy wygasającym wpływie pomocy publicznej. Cały czas dużo uwagi rynki będą jednak także poświęcać perspektywom inflacyjnym, zarówno w kontekście tendencji na globalnym rynku surowców jak również inflacji bazowej (szczególnie w USA) w kontekście skali ożywienia aktywności gospodarki” – czytamy dalej.
Źródło: ISBnews