W bieżącym tygodniu w centrum uwagi rynków znajdzie się publikacja szybkiego szacunku CPI we wrześniu, informują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Istotne będą również dane makroekonomicznych ze świata, m.in. wskaźniki koniunktury z chińskiej gospodarki, dane o wydatkach i dochodach amerykańskich konsumentów, wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro za wrzesień.
„W kraju sporym zainteresowaniem będzie cieszyła się piątkowa publikacja wrześniowego szacunku inflacji flash. Między innymi przez jej pryzmat postrzegane będą perspektywy polityki RPP w najbliższym czasie. Ewentualna niespodzianka in plus zapewne wzmogłaby bieżącą presję na RPP w zakresie podniesienia stóp procentowych jeszcze w tym roku. Nasze szacunki wskazują na lekkie obniżenie wrześniowego wskaźnika inflacji do 5,4% wobec 5,5% w sierpniu, głownie za sprawą nieco niższej dynamiki cen paliw (efekt wysokiej bazy odniesienia)” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Na bieżący tydzień zaplanowane jest także posiedzenie wystąpienie prezesa Fed J. Powella przed Senacką Komisją Bankową. Ekonomiści banku spodziewają się, że wystąpienie będzie spójne z komunikacją FOMC i prezesa po posiedzeniu komitetu w tygodniu minionym.
Ekonomiści spodziewają się, że odczyt CPI we wrześniu lekko obniży się z uwagi na lekki spadek dynamiki cen paliw (do 27,4% r/r z 28% r/r w sierpniu) w wyniku wysokiej bazy odniesienia sprzed roku oraz lekkie obniżenie wskaźnika inflacji bazowej (do 3,85% z 3,94% w sierpniu), także z powodu wyższej bazy odniesienia sprzed roku (m.in. wzrost cen łączności).
„Zmiana indeksu rocznego inflacji bazowej jest jednak na tyle niewielka, że po zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku otrzymujemy stabilizację inflacji bazowej (CPI po wyłączeniu cen żywności i energii) na poziomie 3,9%. W pozostałych kategoriach – żywności i nośnikach energii – oczekujemy lekkiego (po 0,1 pkt proc.) wzrostu dynamiki rocznej cen. W żywności oddziaływała w tym kierunku przede wszystkim wyższa dynamika cen żywności przetworzonej, w przypadku nośników energii – wzrost cen opału” – czytamy dalej.
W nadchodzących tygodniach publikacje danych makroekonomicznych oraz informacje o sytuacji epidemicznej na świecie pozostaną kluczowe dla sytuacji rynkowej, wskazano także.
Źródło: ISBnews