W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się publikacja wstępnego odczytu listopadowego indeksu CPI Polsce oraz publikacja nt. PKB za III kw., jak również wstępne listopadowe dane dot. indeksów koniunktury PMI w Chinach oraz ostateczne w strefie euro oraz indeksu ISM w USA, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Ekonomiści szacują, że jeśli wskaźnik CPI pozostał w listopadzie poniżej 7% (mało prawdopodobne) wzrosłoby prawdopodobieństwo braku podwyżki stóp na grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).
„Prognozujemy, że listopad przyniósł kontynuację wzrostu inflacji do 7,3% r/r, głównie w wyniku dalszego wzrostu dynamiki żywności, paliw oraz nośników energii, przy stabilizacji inflacji bazowej na poziomie 4,5%. Tym samym wskaźnik CPI przekroczy kolejny psychologiczny poziom. Tak jak wskazaliśmy wcześniej taka skala wzrostu inflacji powinna naszym zdaniem skłonić RPP do kolejnej podwyżki stóp na grudniowym posiedzeniu Rady o 25 pkt. baz. Przy wyraźnej niespodziance in plus może wzrosnąć presja na większą skalę zacieśnienia polityki monetarnej (rzędu 50 pb)” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Analitycy prognozują, że dynamika PKB ukształtuje się blisko szacunku flash 5,1%.
Zdaniem ekonomistów, że inflacja utrzyma się w 2022 r. znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP i „realna jest oczekiwana przez nas łączna skala podwyżek stóp o kolejne 100 pkt. baz do 2,25% w trakcie 2022 r”.
Źródło: ISBnews