W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdzie się publikacja o inflacji CPI w marcu, a w przypadku globalnych informacji – wskaźniki koniunktury ISM, dane z rynku pracy USA, wskaźniki PMI koniunktury w Chinach, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„W nadchodzącym tygodniu publikowanych będzie wiele ważnych danych ze sfery realnej gospodarki globalnej. W kraju opublikowane zostaną wstępne dane dot. inflacji CPI w marcu. Jednocześnie wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym w trakcie tygodnia znacząco będzie obniżać się aktywność inwestorów na globalnym rynku finansowym” – wskazują ekonomiści BOŚ Banku.
„W nachodzącym tygodniu publikowanych będzie sporo ważnych danych makroekonomicznych, w tym: wskaźniki koniunktury ISM oraz dane z rynku pracy USA, wskaźniki PMI koniunktury w Chinach. Ponadto, ostateczne dane dot. indeksów koniunktury w strefie euro zweryfikują, na ile dodatkowe restrykcje gospodarcze obniżą marcową poprawę indeksów” – czytamy dalej.
W Polsce w tym tygodniu nastąpi publikacja wskaźnika CPI w marcu i bank szacuje wstępnie, że CPI wzrósł do 2,8% r/r wobec 2,5% r/r w lutym.
„Głównym czynnikiem, który podwyższył w marcu wskaźnik inflacji był skokowy wzrost cen paliw – o ponad 6% w skali miesiąca, co przy efekcie niskiej bazy odniesienia sprzed roku (silny marcowy spadek cen u progu pandemii w Europie) poskutkował skokowym wzrostem dynamiki rocznej cen pali do wartości dodatniej wobec utrzymującej się do lutego ujemnej dynamiki. Skalę wzrostu inflacji tonował z kolei dalszy spadek dynamiki cen żywności i szacowany lekki spadek inflacji bazowej w marcu” – czytamy dalej.
Bank ocenił, że pomimo bogatego kalendarza publikacji danych aktywność rynkowa w trakcie tygodnia będzie znacząco obniżać się w związku ze zbliżającym się okresem Świąt Wielkiej Nocy.
Źródło: ISBnews