W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdzie się seria publikacji miesięcznych nt. polskiej gospodarki za październik, a także dane z USA o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„Z kolei w Polsce bieżący tydzień przyniesie serię publikacji miesięcznych nt. polskiej gospodarki za październik, tj. pierwszy miesiąc IV kw. Będą to dane z rynku pracy, produkcji przemysłowej i budowlanej oraz sprzedaży detalicznej. Dane te jeszcze niewiele pokażą z obrazu gospodarki w kontekście obostrzeń covidowych, bo w październiku dotyczyły one tylko usług i zostały wprowadzone w połowie miesiąca. Najistotniejsze dla obrazu IV kw. w gospodarce będą dane listopadowe i grudniowe” – czytamy w raporcie.
Ekonomiści banku prognozują, że w październiku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się w skali roku o 1,1%, nie zmieniając się istotnie wobec wyniku z listopada (-1,2% r/r). W październiku ekonomiści oczekują ograniczonej skali spadku dynamiki wynagrodzeń do 4,8% r/r z 5,6% r/r w listopadzie.
Bank szacuje, że w październiku dynamika produkcji sprzedanej przemysłu obniżyła się do 0% r/r, wobec 5,9% r/r we wrześniu.
„Po świetnych wynikach październikowej produkcji oczekujemy już korekcyjnego efektu stabilizacji wyników produkcji w ujęciu zmian miesięcznych oczyszczanych z sezonowości. Szczególnie przy już wyraźnym pogorszeniu sytuacji epidemicznej w Europie z początkiem października i wdrażanych restrykcjach (w tym w wybranych krajach zamknięcie sklepów, których aktywność nie jest niezbędna), trudno zakładać utrzymania tak wysokiej dynamiki wzrostu aktywności w przemyśle, jak miało to miejsce w miesiącach wcześniejszych. Dodatkowo, wysoka baza odniesienia oraz pogorszenie relacji dni roboczych będą zaniżały roczną dynamikę produkcji z początkiem IV kw.” – czytamy dalej.
„W nadchodzących tygodniach oczekiwane będą kolejne informacje nt. dalszego procesu zatwierdzania szczepionek. Jeśli takie informacje pojawią się, wpłyną pozytywnie na sytuację rynkową, jednocześnie ze względu na potencjalne ryzyka dla procesu ostatecznego zatwierdzenia szczepionek, należy liczyć się ze zmiennością nastrojów rynkowych” – podał bank.
Źródło: ISBnews