W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdą się dane dotyczące PKB za IV kw. dla USA i większości gospodarek europejskich, w tym wstępny szacunek PKB za cały 2020 r. dla Polski, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„Na bieżący tydzień zaplanowana jest też seria danych z globalnej gospodarki. Wśród nich najistotniejsze będą wyniki PKB za IV kw. dla USA i większości gospodarek europejskich. A z początkiem kolejnego tygodnia – odczyty wskaźników koniunktury dla Chin, strefy euro i USA. W tym tygodniu odbędzie się też posiedzenie Fed. Oczekujemy, że FOMC utrzyma bez zmian stopy procentowe oraz pozostałe parametry polityki pieniężnej” – czytamy w tygodniku banku.
Ich zdaniem grudniowe dane opublikowane dziś przez GUS dopełniły obrazu IV kw. 2020 roku w polskiej gospodarce.
„Na ich podstawie szacujemy, że PKB spadł w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 3,1% r/r, co daje szanse, że w całym 2020 r. spadek PKB będzie mniejszy niż 3% – nasza punktowa prognoza to -2,8% r/r.” – czytamy dalej.
Według analityków BOŚ Banku trudno też dokonywać bezpośrednich porównań sytuacji z jesieni do wiosennego lockdownu ze względu na zdecydowanie mniejszy zasięg oraz większego zróżnicowania ograniczeń w okresie jesienno-zimowym, stąd ryzyko dla prognozy PKB na IV kw. i tym samym ostatecznej prognozy dla całego minionego roku.
„I właśnie wstępny szacunek PKB za cały 2020 r. będzie najbardziej oczekiwaną publikacją dot. polskiej gospodarki w bieżącym tygodniu (piątek, 29.01). Tradycyjnie GUS poda w pierwszej kolejności szacunek PKB za cały rok, a dopiero w późniejszym terminie PKB w IV kw. ub.r. […] Prognozujemy, że dynamika PKB w 2020 r. wyniosła -2,8% r/r, wobec 4,1% r/r w 2019 r. Powyższa prognoza zakłada obniżenie dynamiki wzrostu PKB w IV kw. 2020 r. do -3,1% r/r w warunkach kolejnych restrykcji gospodarczych z uwagi na kolejną falę pandemii” – czytamy także.
Na 27 stycznia zaplanowana jest także publikacja stopy bezrobocia w grudniu 2020 r.
„Oczekujemy, że w grudniu stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 6,3% z 6,1% w listopadzie. Zakładamy, że w grudniu doszło do wzrostu stopy bezrobocia zarówno z tytułu efektów cyklicznych jak i pogorszenia wskaźnika sezonowości tj. spadku zatrudnienia w chłodniejszej części roku. Wg prognoz MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu wyniosła 6,2%” – czytamy także.
Źródło: ISBnews