W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się publikacja wstępnego szacunku inflacji CPI w maju, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„Zakładamy, że majowy wzrost będzie lokalnym maksimum, niemniej silny wzrost indeksu i perspektywa utrzymania podwyższonego jego poziomu w II poł. br. może przekładać się na większą niepewność rynkową dot. decyzji RPP w nadchodzących tygodniach. Cały czas sporo uwagi rynków będą przyciągać ewentualne wypowiedzi członków Rady weryfikujące tezę o przewadze liczbowej członków opowiadających się za wstrzymaniem się z zacieśnieniem polityki monetarnej” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Ekonomiści szacują, że w maju wskaźnik inflacji CPI wzrósł do 4,9% r/r wobec 4,3% r/r w kwietniu.
„Czynnikami, który skokowo podwyższyły w maju wskaźnik inflacji jest dalszy wzrost dynamiki rocznej cen paliw, wzrost dynamiki cen żywności (kontynuacja dynamicznego wzrostu cen mięsa drobiowego, a także warzyw i owoców w warunkach przesunięcia o kilka tygodni cyklu wegetacyjnego w związku z chłodną wiosną) oraz wzrostu dynamiki cen nośników energii (efekt podwyżki cen gazu). Według naszych szacunków inflacja bazowa ustabilizowała się w maju na poziomie z kwietnia, tj. 3,8% sprzed roku” – czytamy w tygodniku.
W gospodarce amerykańskiej opublikowane zostaną ważne dane dotyczące zatrudnienia i bezrobocia – kluczowe parametry z punktu widzenia oceny FOMC perspektyw polityki monetarnej.
Ekonomiści banku wskazują, że w krótkim okresie podwyższone poziomy inflacji będą przekładały się na podwyższoną niepewność, co może skutkować większą zmiennością notowań na rynku finansowym.
„W dłuższym okresie podtrzymujemy nasze założenia trwałego ożywienia aktywności gospodarczej w gospodarce globalnej i krajowej oraz wygasanie obaw reflacyjnych zakładających okresowych charakter bieżącego wzrostu inflacji” – czytamy dalej.
„Nieco mniejsze znaczenie może mieć publikacja wstępnych danych dot. inflacji HICP w maju w strefie euro. Przy bieżącym wciąż bardzo niskim poziomie wskaźnika inflacji bazowej, nawet solidny wzrost indeksu nie zmieniłby perspektyw polityki pieniężnej EBC” – podsumowano.
Źródło: ISBnews