W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się wstępny szacunek sierpniowego poziomu inflacji CPI oraz struktura PKB za II kwartał w Polsce, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„W Polsce oczekiwane będą: wstępny szacunek na temat sierpniowego poziomu inflacji CPI oraz struktura PKB za II kw. publikowane we wtorek, 31 sierpnia. Istotniejszy dla rynku będzie odczyt sierpniowej inflacji. Nasze szacunki wskazują, że w sierpniu wskaźnik inflacji wzrósł do 5,3% r/r” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
W ocenie ekonomistów, za sierpniowym wzrostem wskaźnika inflacji stoją: wzrost dynamiki cen żywności (2/3 wzrostu sierpniowej inflacji) oraz wzrost dynamiki cen nośników energii (wzrost taryf za gaz).
„Oczekujemy też, że w sierpniu lekko wzrosła inflacja bazowa – do 3,8% wobec 3,7% w lipcu (kontynuacja „otwierania” się branż usługowych). Jeśli, tak jak prognozujemy sierpniowy wskaźnik CPI ukształtował się powyżej psychologicznego poziomu 5%, zostanie zapewne to odczytane przez rynek jako utrzymanie presji na RPP, by rozpocząć jeszcze w tym roku zacieśnianie polityki monetarnej” – czytamy także.
Według analityków z BOŚ Banku, struktura PKB za II kw. powinna mieć już mniej istotne znaczenie dla sytuacji rynkowej.
„Oceniamy, że notowane w trakcie II kw. gwałtowne wzrosty wskaźników mobilności, pomimo obowiązujących jeszcze na początku kwartału obostrzeń, przyniosły w skali kwartału wzrost konsumpcji prywatnej o 13,5% r/r. Ożywienie aktywności budowlanej (publiczne inwestycje infrastrukturalne oraz rynek mieszkaniowy) oraz pozytywne wyniki dot. nastrojów inwestycyjnych firm (badanie NBP), jak również dane GUS dot. nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw wskazują z kolei na skokowy wzrost nakładów brutto na środki trwałe (o 9,5% r/r), przy wyraźnym spadku bazy odniesienia sprzed roku” – czytamy również
Pod koniec tygodnia oczekiwane będą sierpniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, jednego z najistotniejszych parametrów makroekonomicznych branych pod uwagę w ocenie perspektyw polityki monetarnej przez Fed. Kolejny tydzień rozpocznie z kolei publikacja nt. zamówień w przemyśle niemieckim, wyprzedzający indykator największej gospodarki europejskiej, podsumowano w materiale.
Źródło: ISBnews