W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się szybki szacunek majowej inflacji w Polsce oraz struktura i wynik PKB w I kw. br. , uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według banku, wskaźnik inflacji CPI w maju ponownie skokowo obniżył się do 13,2% r/r wobec 14,7% r/r w kwietniu.
„Według naszych szacunków, do silnego spadku inflacji ponownie przyczyniła się przede wszystkim wysoka statystyczna baza odniesienia sprzed roku, kiedy gwałtownie wzrosły ceny surowców energetycznych i żywnościowych na rynku globalnym w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę. Przy niższym niż przed rokiem miesięcznym wzroście cen żywności i dalszym spadku cen opału prognozujemy kontynuację spadku rocznej dynamiki cen w tych kategoriach, i wyraźne obniżenie wskaźnika CPI w maju” – czytamy w tygodniku.
BOŚ szacuje, że lepszy wynik PKB w I kw. br. od prognozy banku sprzed publikacji flash (o 0,5 pkt. proc.) wynikał z lepszej kontrybucji zapasów lub/i eksportu netto we wzrost PKB.
„Oczekujemy, że w I kw. pogłębił się spadek dynamiki spożycia gospodarstw domowych w warunkach utrzymującej się na przełomie roku ujemnej dynamiki dochodów gospodarstw domowych i przy niesprzyjającym efekcie wysokiej bazy odniesienia. Choć dane GUS dot. nakładów inwestycyjnych firm wskazują na wyhamowanie dynamiki przedsiębiorstw w I kw., to oczekujemy wyraźnego wzrostu publicznych wydatków inwestycyjnych, co powinno stabilizować dynamikę nakładów brutto na środki trwałe” – czytamy dalej.
Ekonomiści banku, oceniając tempo spadku inflacji i jej wpływ na możliwe obniżki stóp procentowych w br., zastrzegają, że realizacja powolnego spadku kategorii zaliczanych do inflacji bazowej, będzie oznaczać „wyraźne ograniczenie tempa spadku inflacji CPI w II poł. roku, co w naszej ocenie obniży prawdopodobieństwo redukcji stóp w br.”
Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 roku oraz drugi szacunek PKB w I kw. br. w najbliższą środę, 31 maja.
Konsensus rynkowy przewiduje CPI na poziomie 13,5% r/r w maju br., PKB w I kw. – 0% r/r wobec odczytu flash -0,2% r/r.
Źródło: ISBnews