W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenia Fed i Europejskiego Banku Centralnego (EBC), uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według banku, FOMC nie zmieni poziomu stóp procentowych, w tym utrzyma stopę funduszy federalnych w przedziale 5-5,25%, ale ryzyko podwyżki stóp o 25 pkt jest wysokie.
W Polsce w tym tygodniu uwaga skupi się na wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu w CHF.
„Jednocześnie jako wysokie (zbliżone do 50%) oceniamy ryzyko podwyżki stóp o 25 pkt. baz. Opublikowane w ostatnich tygodniach dane makroekonomiczne (m.in. wyższy wzrost zatrudnienia, wzrost liczby wakatów, ponowny wzrost dynamiki wynagrodzeń wg wskaźnika Atlanta Fed, solidne tempo wzrostu wydatków gospodarstw domowych) przemawiają za kolejną podwyżką stóp procentowych. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie wypowiedzi członków FOMC wskazujące na ostrożność związaną z potencjalnymi silnymi skutkami zacieśnienia polityki kredytowej i możliwą pauzę w podwyżkach stóp na posiedzeniu w czerwcu, zdecydowaliśmy się nie zmieniać naszego dotychczasowego scenariusza stabilizacji stóp na czerwcowym posiedzeniu” – czytamy w tygodniku.
BOŚ spodziewa się, że EBC podwyższy stopy procentowe o 25 pkt baz., w tym stopę referencyjną do 4% i stopę depozytową do 3,5%.
„Biorąc pod uwagę komunikację EBC z posiedzenia w maju (wskazującą na wysokie prawdopodobieństwo podwyżki na posiedzeniu czerwcowym), wypowiedzi członków rady EBC, utrzymanie podwyższonej inflacji bazowej oraz kolejne informacje dot. wyższego tempa wzrostu wynagrodzeń w l. 2023-2024 w wielu krajach strefy euro, podwyżka stóp wydaje się bardzo prawdopodobna” – czytamy dalej.
Wśród publikacji krajowych danych istotne będą szczegóły majowej inflacji CPI, w tym przyczyny szacowanego wyraźnego spadku inflacji bazowej oraz publikacja kwietniowego salda obrotów bieżących, podał BOŚ.
Źródło: ISBnews