W bieżącym tygodniu opublikowane zostaną istotne dane ze strefy euro – wskaźnik PMI, a także odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). W tym tygodniu nastąpi również seria publikacji marcowych danych ze sfery realnej polskiej gospodarki.
„Na bieżący tydzień zaplanowane jest posiedzenie rady EBC, niemniej zakładając utrzymanie stabilnych parametrów polityki pieniężnej oraz retorykę rady nie sądzimy, aby miało ono silniejszy wpływ na sytuację rynkową. Z pewnością ważniejsze będą publikacje kwietniowych wskaźników koniunktury gospodarczej PMI ze strefy euro” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Bank oczekuje, że EBC utrzyma niezmienione parametry polityki pieniężnej w tym stopy procentowe (0,0% dla stopy repo oraz -0,5% dla stopy depozytowej) oraz skalę programu skupu aktywów. Nie jest oczekiwana jakakolwiek zmiana w komunikacji i utrzymanie postawy wait-and-see.
„Na bieżący tydzień zaplanowana jest seria publikacji marcowych danych ze sfery realnej polskiej gospodarki. Przy bardzo niskich bazach odniesienia oczekujemy silnej poprawy wszystkich wskaźników, najsilniejszej produkcji przemysłowej. Publikacje danych, zarówno ze sfery realnej, jak i inflacyjnych, pozostaną kluczowe dla sytuacji rynkowej globalnie zakładając stabilizowanie się sytuacji epidemicznej” – czytamy dalej.
Analitycy BOŚ prognozują, że w marcu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce obniżyło się w skali roku o 1,2%, wobec -1,7% r/r w lutym.
„Powyższe efekt niskiej bazy odniesienia powinny przełożyć się także na marcowy wzrost dynamiki wynagrodzeń. Oczekujemy, że w marcu dynamika płac wyniesie 5,4% r/r rosnąc z 4,5% r/r w lutym. Jednocześnie wdrażane w marcu br. restrykcje epidemiologiczne będą ograniczały skalę tego ożywienia” – czytamy dalej.
W marcu tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu przyspieszy do 15,8% r/r z 2,7% r/r w lutym.
„W skali miesiąca (po oczyszczeniu z wahań sezonowych) oczekujemy utrzymania wzrostu produkcji przemysłowej, w warunkach utrzymujących się korzystnych nastrojów koniunktury w sektorze, choć zakładamy, że tempo tego wzrostu będzie niższe niż na przełomie roku” – uważają analitycy.
Wyniki sprzedaży detalicznej również obciążone będą efektem bazy.
„Szacujemy, że w marcu sprzedaż detaliczna silnie wzrosła o 12,5% r/r,po spadku o 3,1% r/r w lutym. Choć zamknięcie galerii handlowych oraz sklepów meblowych i budowlanych w marcu będzie wpływało negatywnie na wyniki sprzedaży detalicznej, to wciąż dużo głębszy spadek tej sprzedaży w marcu ub.r. przekłada się wg naszych prognoz na skokowy wzrost wartości sprzedaży” – czytamy dalej.
W marcu dynamika produkcji budowlano-montażowej wyniosła -9,7% r/r, wobec -16,9% r/r w lutym.
„W ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z sezonowości oczekujemy solidnego odbicia produkcji o ok. 6% m/m, po jej gwałtownym spadku w lutym (blisko 7,0%)” – podano w raporcie.
Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w marcu wzrósł do 3,6% r/r wobec 2% r/r w lutym.
„Szacujemy, że w skali miesiąca ceny wzrosły o 1,2% w warunkach: – wzrostu hurtowych cen paliw, – silnych wzrostów cen w górnictwie rud metali, jednocześnie – silnej deprecjacji notowań złotego w ujęciu średniomiesięcznym (wzrost wartości złotowej eksportowanych towarów)” – podał BOŚ Bank.
Źródło: ISBnews