W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, informują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Oczekują oni pozostawienia stóp procentowych NBP na obecnym poziomie (0,1% dla stopy referencyjnej).
„Kluczową kwestią będzie treść komunikatu po posiedzeniu Rady, a przede wszystkim konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego (która najprawdopodobniej odbędzie się w czwartek). Istotne będzie bowiem, jak w kontekście dynamicznego wzrostu inflacji (w tym inflacji utrzymującej się wokół poziomu 6% na przełomie roku) RPP odniesie się do perspektyw podwyżek stóp. W szczególności w odniesieniu do listopadowego posiedzenia, na którym w kontekście publikacji projekcji inflacyjnej NBP część członków wskazywała jako ważny moment analizy perspektyw polityki pieniężnej” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Ekonomiści banku nie oczekują, by Rada „jednoznacznie zadeklarowała gotowość podwyżki stóp na posiedzeniu w listopadzie”.
„Choć bieżące odczyty inflacji oraz solidne dane ze sfery realnej będą utrudniały Radzie odkładanie decyzji o podwyżce, wciąż przy niechęci wielu członków do podwyżek stóp uważamy, że wstrzymanie się z decyzją o podwyżce do początku 2022 r. jest nadal bardziej prawdopodobne, niż podwyżka przed końcem tego roku” – przewidują ekonomiści BOŚ Banku.
Na bieżący tydzień zaplanowana jest również publikacja wrześniowych danych z amerykańskiego rynku pracy, indeksy koniunktury dla sektora usług oraz dane dotyczące sytuacji w niemieckim przemyśle.
„Ponadto odbędzie się spotkanie krajów z grupy OPEC+. Głównym tematem rozmów będą rosnące ceny ropy naftowej na świecie i rosnące problemy w łańcuchach dostaw. Uczestnicy spotkania będą się zastanawiać, czy należy w tych okolicznościach zwiększyć wydobycie surowca” – podano w raporcie.
Źródło: ISBnews