W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, informują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Oczekują oni podwyżki stopy referencyjnej NBP o 50 pkt. baz. do 1,75%.
„Biorąc pod uwagę fakt, że w funkcji reakcji RPP bardzo dużą wagę ma kształtowanie się bieżącej inflacji, ubiegłotygodniowa publikacja wyższego od oczekiwań wskaźnika CPI, perspektywa wzrostu inflacji w grudniu do kolejnego psychologicznego poziomu 8% w naszej ocenie ponownie wzmagają presję na Radzie Polityki Pieniężnej. Uwzględniając pełnię obecnie dostępnych informacji oraz analizę dotychczasowych decyzji RPP oceniamy, że w grudniu RPP ponownie zacieśni politykę monetarną, a skala podwyżki stopy referencyjnej ukształtuje się w przedziale 25-50 pkt. baz. z punktową prognozą podwyżki o 50 pkt baz.” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Ekonomiści banku wskazują, że za podwyżką o 25 punktów bazowych przemawia pogorszenie perspektyw gospodarczych na świecie.
„Z kolei za podwyżką, o 50 pkt. baz., przemawia wysoki poziom bieżącej listopadowej i oczekiwanej grudniowej inflacji (kolejna bariera psychologiczna), słabość kursu złotego oraz korzystna w świetle ostatnich danych nt. PKB za III kw. sytuacja gospodarki polskiej” – czytamy dalej.
Zdaniem ekonomistów, na scenariusz dalszego zacieśniania polityki pieniężnej wskazują wypowiedzi prezesa NBP nt. „uporczywości” bieżącej inflacji.
„Z drugiej strony niepewność co do perspektyw rozwoju gospodarczego w kontekście sytuacji pandemicznej, dotychczasowa skala podwyżek stóp oraz perspektywa spadku inflacji z początkiem 2022 r., naszym zdaniem, powstrzymają RPP przed powtórzeniem podwyżki stóp z listopada o 75 pkt. baz. dla stopy referencyjnej NBP”- czytamy w raporcie.
Źródło: ISBnews