W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdą się informacje dotyczące rozwoju pandemii w Europie, a przede wszystkim w Polsce, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). W Polsce przewidziana jest seria publikacji dotycząca sfery realnej polskiej gospodarki za wrzesień (rynek pracy, produkcja, sprzedaż detaliczna).
„Biorąc pod uwagę powyższe, w nadchodzącym tygodniu z pewnością kluczowe dla rynków będą informacje dot. rozwoju pandemii w Europie, a przede wszystkim w Polsce. W tle tych informacji analizowane będą dane ze sfery realnej, na rynku globalnym najważniejsze będą zapewne wstępne październikowe szacunki indeksów koniunktury PMI. W przypadku rynku krajowego seria wrześniowych danych będzie zapewne miała marginalne znaczenie jako tych, dotyczących jeszcze stabilnego okresu z punktu widzenia epidemii” – czytamy w tygodniku banku.
Ekonomiści wskazują, że mogą rosnąć obawy związane z listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA oraz na ogólną sytuację wpływać decyzje z obszaru polityki gospodarczej (zarówno fiskalnej, jak i monetarnej) w przypadku największych światowych gospodarek.
Ekonomiści szacują, że we wrześniu produkcja sprzedana przemysłu w Polsce wzrosła w skali roku o 4%, powyżej sierpniowego wyniku +1,5% r/r, natomiast w przypadku produkcji budowlano-montażowej oczekiwany jest spadek o 7,5% r/r, tj. w mniejszej skali wobec sierpniowego spadku o 12,1% r/r.
„We wrześniu głównym czynnikiem poprawy wyniku produkcji były wg naszych szacunków efekty kalendarzowe, tj. korzystniejsza niż w lipcu i sierpnia relacja liczby dni roboczych. W ujęciu danych oczyszczonych z sezonowości oczekujemy utrzymania niewielkiego wzrostu produkcji przemysłowej, przy z jednej strony utrzymującego się jeszcze w III kw. solidnego ożywienia globalnego handlu międzynarodowego i stabilnej aktywności w gospodarce krajowej, jednocześnie już wygaśnięcia notowanego w miesiącach wcześniejszych korekcyjnego nadrabiania produkcji po wiosennym lockdownie” – czytamy w raporcie.
„We wrześniu oczekujemy spadku produkcji budowlano-montażowej o 7,5% r/r, tj. w mniejszej skali wobec sierpniowego spadku o 12,1% r/r. Na prognozowany lepszy wynik w głównej mierze wpływają efekty kalendarzowe, tj. poprawa względem lipca i sierpnia relacji liczby dni roboczych. W ujęciu zmian oczyszczonych z wahań sezonowych oczekujemy niewielkiego wzrostu produkcji w skali miesiąca, po jej stabilizacji w sierpniu i istotnych spadkach w miesiącach wcześniejszych. Zakładamy, że ogólne ożywienia aktywności krajowej gospodarki oraz oczekiwane zwiększanie skali inwestycji publicznych będzie w kolejnych miesiącach wspierać wyniki produkcji budowlanej” – podano także.
Ekonomiści szacują, że wrześniu sprzedaż detaliczna wzrośnie o 2,6% r/r, po sierpniowym wzroście o 0,5% r/r.
„Wg naszych założeń głównym czynnikiem poprawiającym wrześniowy wynik sprzedaży jest korzystniejsza niż we wrześniu relacja dni handlowych. W ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z wahań sezonowych oczekujemy stabilizacji wartości sprzedaży, po jej solidnym odbiciu w okresie maj-sierpień. Cały czas z kolei wyniki sprzedaży powinny być wspierane strukturalnym efektem przekierowania większej części dochodów konsumentów na towary kosztem wydatków na usługi” – podano także.
Źródło: ISBnews