W tym tygodniu w centrum uwagi znajdą wstępne odczyty majowe PMI w krajach strefy euro, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„W bieżącym tygodniu w tym kontekście najważniejsze będą publikacje wstępnych majowych szacunków indeksów koniunktury PMI w strefie euro oraz wyników inflacji PCE za kwiecień (oczekiwany spadek) oraz wydatków, dochodów oraz nastrojów Amerykanów” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
W Polsce w tym tygodniu opublikowany zostanie odczyt stopy bezrobocia w kwietniu br.
„Prognozujemy, że w kwietniu stopa bezrobocia rejestrowanego obniży się do 5,3% z 5,4% w marcu. W kwietniu standardowo czynnikiem obniżającym poziom stopy bezrobocia będą efekty sezonowe, tj. wzrost zatrudnienia (i ograniczenie bezrobocia) w części sektorów w cieplejszej części roku. Zakładamy, że podobnie jak w marcu potencjalny efekt wzrostu stopy bezrobocia z tytułu wzrostu liczby bezrobotnych cudzoziemców będzie minimalny (do 0,1 pkt. proc.) ze względu na ograniczone dodatkowe korzyści dla uchodźców z faktu zarejestrowania jako bezrobotny” – napisał bank.
Bank ocenił również dalsze perspektywy kształtowania się koniunktury w Polsce po publikacji pełnego zestawu danych kwietniowych.
„Generalnie bardzo dobry wynik PKB za I kw. oraz produkcji i sprzedaży kwietniowej wskazują na bardzo mocny początek roku w polskiej gospodarce. Natomiast należy odnotować wyraźne osłabienie kwietniowej produkcji budowlanej i pamiętać o wygasaniu pozytywnych efektów w przypadku przemysłu i sprzedaży detalicznej, co spowoduje osłabienie aktywności w kolejnych kwartach ze wzrostem PKB w II połowie roku w okolice 2% r/r” – prognozuje BOŚ.
Źródło: ISBnews