Wdrożenie centralnej elektronicznej rejestracji planowane jest na 2025 r. m.in. w kardiologii, onkologii czy tomografii komputerowej, w kolejnych latach zakres świadczeń podlegających e-rejestracji będzie stopniowo rozszerzany tak, a w roku 2029 centralna e-rejestracja ma dotyczyć wszystkich świadczeń, poinformował wiceminister zdrowia Marek Kos.
Podał, że na cyfryzację i digitalizację w ochronie zdrowia ma trafić m.in. ok. 4 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy.
„Objęcie centralną elektroniczną rejestracją wszystkich zakresów świadczeń planowane jest na rok 2029 ” – powiedział Kos, odpowiadając na pytania posłów.
Wdrożenie centralnej elektronicznej rejestracji składa się z dwóch etapów, pierwszy etap trwa obecnie – jest to etap przygotowania i realizacji programu pilotażowego, który trwa od wejścia w życie rozporządzenia, czyli od 24 sierpnia br, do połowy przyszłego roku, do 30 czerwca 2025 r., drugi etap to etap ewaluacji programu pilotażowego, potrwa od 1 kwietnia 2025 do 31 października 2025 r.
„Kolejnym krokiem we wdrażaniu rozwiązania jest wejście w życie ustawy wdrażającej centralną elektroniczną rejestrację. Wdrożenie tej ustawy planujemy w 2025 roku” – podkreślił.
W przyszłym roku projektowanym rozwiązaniem objęte zostaną: kardiologia, onkologia, tomografia komputerowa, a także świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w ramach programu profilaktyki raka szyjki macice oraz programu profilaktyki raka piersi.
Ministerstwo Zdrowia planuje, że kolejne zakresy świadczeń będą dodawane stopniowo w następnych latach.
Wiceminister podał, że trwający obecnie pilotaż e-rejestracji dotyczy 122 podmiotów, głównie wykonujące świadczenia z zakresu z kardiologii (52) i mammografii (46).
Źródło: ISBnews