Wpływy z podatku VAT z tytułu objęcia nieodebranej kaucji tym podatkiem przy założeniu zebrania połowy wprowadzonych do obrotu opakowań wyniosą 688 mln zł w 2025r., wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Projekt został skierowany do Komitetu ds. Europejskich.
W OSR założono wprowadzanie do obrotu w roku 2025 – 317,5 tys. ton butelek PET i 103,5 tys. ton puszek aluminiowych dokonano szacowania wpływów VAT dla trzech wariantów.
„Wpływy do budżetu z tytułu objęcia nieodebranej kaucji podatkiem VAT kształtują się w zależności od założonych wariantów od: 688 mln zł (dla wariantu zebrania połowy z wprowadzonych do obrotu opakowań) i maleją wraz ze zwiększeniem zwrotów opakowań. W przypadku osiągnięcia progu 77% zwróconych opakowań wpływ do budżetu wynosiłby 316 mln a przy osiągnięciu progu docelowego czyli 90% 140 mln” – czytamy w OSR.
Nie jest możliwe dokładne oszacowanie, gdyż na ten moment nie wiadomo, jak będzie się kształtowała koniunktura zwrotów opakowań do punktów zbiórki, ani z jaką częstotliwością opakowania będą zwracane, podano.
Jak czytamy, z uwagi na niską opłatę produktową w 2025 r. zakłada się, że nie wszystkie opakowania będą w tym okresie objęte systemem kaucyjnym w związku z brakiem możliwości dokonania bardziej szczegółowych szacunków przyjęto założenie, ze wpływy z tytułu VAT w roku 2025 będą o połowę niższe.
Projekt zakłada, że podmioty reprezentujące będą obowiązane do poboru i zapłaty VAT organom skarbowym wyłącznie za kaucje za opakowania objęte systemem kaucyjnym, które nie zostały zwrócone w tym systemie.
Źródło: ISBnews