Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) – informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia – spadł o 0,2 pkt m/m do 69,1 pkt w lutym br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
„Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w lutym br. zmalał o 0,2 punktu, zwiastując tym samym stabilizację na rynku pracy i powrót stopy bezrobocia do wartości oscylujących wokół 5%. Styczniowy wzrost stopy bezrobocia do wartości 5,4% był zjawiskiem sezonowym. Po wyeliminowaniu działania czynników sezonowych stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2025 wyniosła 5,1% i na tym poziomie utrzymuje się od października ubiegłego roku” – czytamy w raporcie.
Sezonowo, zazwyczaj liczba nowych bezrobotnych okresowo zwiększa się, stąd tegoroczny styczniowy przyrost trudno wiązać jednoznacznie z pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, podało Biuro.
„Z kolei liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy nie zmieniła się znacząco i od wielu miesięcy oscyluje wokół 32-34 tys. osób” – czytamy dalej.
BIEC podkreślił, że negatywnym zjawiskiem rynku pracy jest spadająca od blisko trzech lat liczba ofert pracy trafiających do rejonowych urzędów pracy, co bezpośrednio należy wiązać ze słabszą aktywnością gospodarki.
Tendencje do ograniczonego napływu ofert pracy potwierdzają dane z badań koniunktury GUS, wskazano też w materiale.
„Ogólna ocena kondycji przedsiębiorstw oraz prognozy menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych dotyczące zmian wielkości zatrudnienia od dłuższego czasu nie są optymistyczne. Przeważa ujemne saldo odpowiedzi na oba pytania, i jest ono bliskie wartości dwucyfrowej, wskazując na dużą ostrożność w prowadzeniu ekspansywnej polityki kadrowej w najbliższej przyszłości” – podsumowano w raporcie.
Źródło: ISBnews