Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 11,1 pkt m/m do 13,3 pkt we wrześniu 2021 r., wynika z „Monitora Bankowego” opublikowanego przez firmę badawczą Kantar.
„Po kilkumiesięcznych wzrostach wrześniowy pomiar głównego indeksu Pengab przyniósł spadek o 11,1 punktu. Silnym spadkom oparły się jedynie oceny kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych (+1) i kredyty inwestycyjne firm (+27). Po wzrostach w zakresie prognoz sprzed miesiąca, tym razem bankowcy optymistycznie spoglądają jedynie na bieżące depozyty gospodarstw domowych i kredyty inwestycyjne przedsiębiorstw. Ankietowani zrewidowali też poziom inflacji na koniec roku. Ich prognozy wynoszą obecnie 5,8% (-0,43% m/m). Wśród pytań dodatkowych, wartym odnotowania jest wzrost postrzegania zmienności prawa i regulacji jako jednego z głównych zagrożeń dla sektora bankowego (wzrost o 14 pkt)” – powiedział prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.
Indeks prognostyczny spadł m/m o 8,6 pkt do poziomu 16 pkt, a indeks ocen obniżył swoją wartość m/m o 13,79 do poziomu 10,5 pkt.
Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m spadł o 10 pkt i we wrześniu wynosi 39 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 7 pkt, a r/r wzrosło o 52 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 1 pkt, a r/r jest wyższe o 41 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m uległ obniżeniu o 8 pkt i wynosi 54 pkt, podano również.
„Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 17 pkt i wynosi obecnie minus 3 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 19 pkt, a r/r o 3 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 21 pkt, a r/r jest niższe o 25 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m spadł o 11 pkt i wynosi minus 3 pkt” – czytamy dalej.
Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 10 pkt i wynosi 16 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 27 pkt, a r/r jest wyższy o 38 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m spadł o 3 pkt, a r/r jest wyższy o 24 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych wzrósł m/m nie uległ zmianie i wynosi obecnie 28 pkt.
Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 13 pkt i wynosi minus 6 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 12 pkt, a r/r wzrósł o 1 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 22 pkt, a r/r jest niższy o 13 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 14 pkt i wynosi obecnie minus 8 pkt, zaznaczono.
We wrześniu odnotowano m/m pogorszenie odczytów prognoz sześciomiesięcznych na wszystkich rynkach z wyjątkiem lokat długoterminowych przedsiębiorstw.
We wrześniu odnotowano dalsze pogorszenie sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej kraju, gospodarstw domowych, a także przedsiębiorstw. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 4 pkt, m/m jest niższa o 16 pkt, a r/r jest wyższa o 29 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 11 pkt, m/m jest niższa o 2 pkt, a r/r wzrosła o 37 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 0 pkt, m/m jest niższa o 5 pkt, a r/r jest wzrosła o 27 pkt.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 8-28 września. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięły udział 92 placówki bankowe z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.
Źródło: ISBnews