Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 2,5 pkt m/m do 11,4 pkt w maju 2021 r., wynika z „Monitora Bankowego” opublikowanego przez firmę badawczą Kantar.
„Maj jest kolejnym miesiącem, w którym indeks koniunktury bankowej stopniowo odbudowuje spadki notowane podczas lockdownu. Główny indeks koniunktury – wskaźnik Pengab osiągnął w najnowszym pomiarze 11,4 pkt. Jest to o 10 punktów mniej niż średnia notowana przed pandemią, jednak konsekwentny wzrosty głównego indeksu jest notowany od kilku miesięcy. W najnowszym pomiarze koniunktury bankowej optymizm wśród bankowców wrócił w obszarze półrocznych prognoz makroekonomicznych. W tym zakresie najnowszy pomiar przyniósł nienotowane od wielu kwartałów wzrosty indeksów: sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i gospodarki kraju. Wskaźniki te w perspektywie miesiąca wzrosły odpowiednio o 40, 35 i 48 pkt. co jest bardzo dobrym prognostykiem na drugą połowę roku” – skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.
Wskaźnik ocen wzrósł o 2,9 pkt m/m do 11 pkt, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 2,1 pkt do 11,7 pkt.
„Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 10 pkt i w maju wynosi 30 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 4 pkt, a r/r wzrosło o 87 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 19 pkt, a r/r jest wyższe o 83 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 16 pkt i wynosi 60 pkt” – czytamy w raporcie.
Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 1 pkt i wynosi obecnie 3 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 14 pkt, a r/r wzrost o 48 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 9 pkt, a r/r jest wyższe o 1 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 4 pkt i wynosi minus 4 pkt, podano także.
„Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 12 pkt i wynosi 10 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 13 pkt, a r/r jest wyższy o 50 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 7 pkt, a r/r jest wyższy o 59 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych wzrósł m/m o 11 pkt i wynosi obecnie 29 pkt” – czytamy dalej.
Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 4 pkt i wynosi minus 1 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 13 pkt, a r/r wzrósł o 28 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 1 pkt, a r/r jest wyższy o 11 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 1 pkt i wynosi obecnie minus 11 pkt.
„W maju odnotowano m/m poprawę prognoz sześciomiesięcznych dla wszystkich monitorowanych rynków kredytowych oraz pogorszenie w przypadku rynku lokat terminowych osób indywidualnych” – wskazano dalej w raporcie.
W maju odnotowano poprawę sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych.
„Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 32 pkt, m/m jest wyższa o 40 pkt, a r/r jest wyższa o 102 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 19 pkt, m/m jest niższa o 35 pkt, a r/r wzrosła o 91 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 32 pkt, m/m jest wyższa o 48 pkt., a r/r jest wzrosła o 109 pkt” – czytamy dalej.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 7-21 maja. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 100 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.
Źródło: ISBnews