Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym (IRGIND) wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) wzrósł o 11,3 pkt m/m i wyniósł minus 0,4 pkt w czerwcu br., podał Instytut. Najbardziej poprawiła się koniunktura w produkcji dóbr inwestycyjnych.
„W czerwcu wartość wskaźnika koniunktury (IRGIND) zwiększyła się. Obecnie wynosi -0,4 pkt, o 11,3 pkt więcej niż maju i o 8,2 pkt więcej niż przed rokiem. O poprawie koniunktury informują firmy prywatne i publiczne. Wartość wskaźnika dla sektora prywatnego wynosi -1,6 pkt, o 9,5 pkt więcej niż przed miesiącem i 9,2 pkt więcej niż przed rokiem. Dla sektora publicznego wartość wskaźnika wzrosła o 36,3 pkt w ciągu miesiąca i wynosi 14,5 pkt. Jest jednak niższa niż przed rokiem o 5,9 pkt” – czytamy w komunikacie.
W przekroju według głównych grup produktowych poprawę koniunktury w czerwcu odnotowali producenci ze wszystkich grup, podano także.
„W przekroju wg wielkości zatrudnienia pogorszenie się koniunktury (o 2,0 pkt) zanotowały tylko przedsiębiorstwa zatrudniające od 251 do 500 pracowników. Największy wzrost wartości wskaźnika, o 31,2 pkt, odnotowano zaś dla największych zakładów produkcyjnych, o zatrudnieniu ponad 500 pracowników” – czytamy dalej.
Z badania wynika, że najwyższą wartość, 1,4 pkt, wskaźnik przyjął dla makroregionu wschodniego, najniższą, -19,5 pkt, dla województwa mazowieckiego.
„W ciągu miesiąca odnotowano wzrost poziomów produkcji i zamówień, zarówno ogółem jak i eksportowych. Zmalały zapasy wyrobów gotowych i ich ceny. Wzrósł poziom zatrudnienia i poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Poprawiły się także oceny ogólnej kondycji gospodarki polskiej (ale tylko w opinii przedsiębiorstw publicznych)” – podsumowano.
Źródło: ISBnews