Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym (IRGIND) wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) wzrósł o 5,8 pkt m/m i wyniósł 3,1 pkt w kwietniu br., podał Instytut. W skali roku wartość wskaźnika wzrosła o 1,6 pkt.
„Przedsiębiorstwa informują o wzroście wielkości produkcji i zamówień, zarówno ogółem, jak i eksportowych. Rosną ceny wyrobów gotowych i zapasy. Poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz ich opinie o ogólnej sytuacji gospodarczej kraju. Nieznacznie obniżył się poziom zatrudnienia. W ciągu kwartału zmieniła się uciążliwość barier wskazywanych jako największe ograniczenia działalności gospodarczej. Na pierwszych dwóch miejscach przedsiębiorstwa wymieniają niestabilność przepisów prawnych i obciążenia podatkowe. Nie sposób nie łączyć tego z kolejnymi zmianami w Polskim Ładzie. Na trzecim miejscu wymieniane są trudności z zaopatrzeniem w surowce i materiały. Przewidywania uczestników badania, dotyczące rozwoju sytuacji w kolejnych miesiącach, są umiarkowanie optymistyczne” – czytamy w komunikacie.
Poprawę koniunktury w kwietniu odnotowali producenci we wszystkich głównych grupach produktowych, a największa poprawa miała miejsce w produkcji nietrwałych dóbr konsumpcyjnych i dóbr inwestycyjnych, podano także.
W odniesieniu do zatrudnienia najwyższą wartość, 7,6 pkt, wskaźnik przyjął dla przedsiębiorstw z zatrudnieniem od 51 do 250 pracowników, a najniższą, 1,9 pkt, dla przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników.
„Koniunktura poprawiła się w pięciu makroregionach: centralnym (o 14,3 pkt), północno-zachodnim (o 9,5 pkt), południowo-zachodnim (o 6,7 pkt), północnym (o 2,9 pkt) i województwie mazowieckim (o 5,2 pkt)” – czytamy dalej.
Źródło: ISBnews