Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 43,9 pkt we wrześniu 2023 r. z 43,1 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformował S&P Global.
„Główny wskaźnik PMI odnotował we wrześniu poziom 43,9 pkt, znacznie poniżej poziomu 50 pkt, sygnalizując kolejne wyraźne pogorszenie warunków prowadzenia działalności produkcyjnej. Niemniej jednak, wskaźnik PMI wzrósł dopiero po raz drugi w ciągu siedmiu miesięcy, z sierpniowego poziomu 43,1 pkt, co oznacza, że odnotowany spadek był najwolniejszy od czerwca” – czytamy w komunikacie.
Konsensus rynkowy wynosił 43,7 pkt.
„Piąty miesiąc z rzędu wszystkie pięć komponentów miało negatywny wpływ na wartość głównego wskaźnika PMI. Największy składnik, liczba nowych zamówień (waga 30%), we wrześniu ponownie wywarł największy ogólny negatywny wpływ na wartość wskaźnika, chociaż wywarł również największy pozytywny wpływ kierunkowy w porównaniu do sierpnia. Produkcja, czas realizacji dostaw i zapasy pozycji zakupionych również przyczyniły się do zwiększenia wartości wskaźnika PMI na przestrzeni ostatniego miesiąca” – wymieniono w komunikacie.
We wrześniu popyt na polskie wyroby przemysłowe nadal gwałtownie się osłabiał, a liczba nowych zamówień zmniejszyła się dziewiętnasty miesiąc z rzędu. Tempo spadku zmalało do najwolniejszego od czerwca, ale pozostało znaczące, a firmy zgłaszały szersze osłabienie gospodarcze. Dane sugerują gwałtowne spadki zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach eksportowych, wskazano także.
„Najnowsze dane z badania wzbudziły nadzieję, że najgorszy etap gwałtownego spowolnienia obserwowanego w polskim przemyśle od połowy 2022 roku jest już za nami, ponieważ wskaźnik PMI wzrósł do najwyższego poziomu od trzech miesięcy, a wybiegający w przyszłość wskaźnik przyszłej produkcji odnotował najlepszą 12-miesięczną prognozę od marca” – skomentował dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.
Niemniej jednak, obecne i krótkoterminowe warunki pozostają bardzo niekorzystne ze względu na odnotowane we wrześniu dalsze, gwałtowne (choć wolniejsze niż w sierpniu) spadki liczby nowych zamówień, wielkości produkcji, zaległości w realizacji zamówień oraz zakupów środków produkcji. Tempo redukcji zatrudnienia było najszybsze od prawie roku, podkreślił.
„Czas realizacji dostaw przez dostawców nadal ulegał skróceniu, ponieważ słabszy globalny popyt na surowce doprowadził do wzrostu konkurencji i dalszych obniżek cen. Średnie ceny środków produkcji spadały gwałtownie przez sześć miesięcy z rzędu, podobnie jak ceny produktów, chociaż we wrześniu oba te wskaźniki wzrosły wraz ze wskaźnikami aktywności” – dodał dyrektor.
Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.
Źródło: ISBnews