Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) – informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce – spadł o 2,5 pkt m/m w styczniu br. do 165,1 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Czynniki inflacyjne, CPI i PPI stają się czynnikami ograniczającymi konkurencyjność oferty handlowej polskich firm, podkreślono.
„Spośród ośmiu składowych wskaźnika w styczniu br. tylko jedna uległa poprawie, pozostałe składowe pogorszyły się w stosunku do notowań sprzed miesiąca lub pozostały na niezmienionym poziomie” – czytamy w raporcie.
Od października ubiegłego roku systematycznie pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw, w styczniu br. ten niekorzystny trend był kontynuowany.
Obserwowana jest ok. 17% przewaga menadżerów odczuwających pogarszanie się kondycji finansowej w ich firmach nad odsetkiem firm, które uważają, że ich kondycja finansowa uległa poprawie.
„Zdecydowanie najgorzej swą sytuację finansową oceniają przedsiębiorstwa najmniejsze i średnie. Jednak również wśród firm dużych wyraźnie zmniejsza się odsetek tych przedsiębiorstw, które odczuwają poprawę na rzecz tych, w których następuje pogorszenie stanu finansów” – czytamy dalej.
Najgorsze oceny przeważają w branży odzieżowej oraz w przedsiębiorstwach przetwórstwa surowców mineralnych, wskazało też Biuro.
„Do pogorszenia sytuacji finansowej firm przyczynia się przede wszystkim wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a w szczególności wyższe ceny surowców i półfabrykatów do produkcji, wzrost ryzyka biznesowego, wyższe koszty zatrudnienia oraz wzrost opodatkowania działalności gospodarczej” – napisano w raporcie.
„W styczniowych badaniach GUS na temat pozycji konkurencyjnej polskich firm na rynkach Unii Europejskiej oraz pozostałych rynkach zagranicznych nastąpiło dwukrotne pogorszenia wskaźników konkurencyjności w stosunku do badań przeprowadzonych w październiku ub. roku, pomimo, że złoty w tym czasie tracił na wartości, co zwykle ułatwia ekspansję eksportową” – podkreślono w materiale.
Utrata konkurencyjności bezpośrednio przekłada się wielkość portfela zamówień. Tempo napływu nowych zamówień w styczniu br. uległego znaczącemu ograniczeniu, podsumował BIEC.
Źródło: ISBnews