Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) – informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce – spadł o 6 pkt m/m w czerwcu br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Nadal pozostaje dużo niepewności zarówno co do dalszego przebiegu pandemii, jak i jej wpływu na gospodarkę, podało Biuro.
„Niemniej jednak, nadal utrzymuje się silna przewaga odsetka (o ponad 40 pkt proc.) tych przedsiębiorstw, gdzie zamówienia nadal kurczą się. W ślad za tym niewielkim ograniczeniem spadku zamówień i nieco lepszymi niż przed miesiącem danymi na temat produkcji sprzedanej przemysłu, niewielkiej poprawie uległa sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W dalszym ciągu jednak przedsiębiorcy są bardzo powściągliwi w wyrażaniu optymizmu na temat ogólnej sytuacji gospodarczej. Poprawa tych nastrojów miała w czerwcu br. charakter jedynie kosmetyczny” – czytamy w raporcie.
W dalszym ciągu przybywa zmagazynowanych zapasów towarów gotowych, co nie jest dobrym prognostykiem dla tendencji po stronie produkcji w najbliższych miesiącach, podało Biuro.
BIEC wskazało, że za wzrostem podaży pieniądza M3 w maju stoi głównie luzowanie monetarne banku centralnego pośrednio finansującego dług skarbu państwa. Wzrost tego agregatu nie odzwierciedla potencjalnego popytu, który mógłby przyczynić się do ożywienia gospodarki.
„Niewielka poprawa nastrojów na warszawskiej giełdzie spowodowała wzrost podstawowego indeksu WIG o blisko 17% w stosunku do średniomiesięcznych notowań z marca br. Niemniej jednak pogłębia się deprecjacja warszawskiej giełdy jako uczestnika rynku. Od ponad dwóch lat systematycznie ubywa spółek notowanych na warszawskim parkiecie” – czytamy dalej.
Źródło: ISBnews