Wskaźnik instytutu ZEW – obrazujący nastroje w gospodarce niemieckiej – spadł o 22,6 pkt m/m i wyniósł +19,2 pkt w sierpniu br., podał Instytut ZEW.
Konsensus rynkowy dotyczący nastrojów w gospodarce niemieckiej wynosił +31 pkt.
„Perspektywy gospodarcze dla Niemiec załamują się. W obecnym badaniu obserwujemy najsilniejszy spadek oczekiwań gospodarczych w ciągu ostatnich dwóch lat. Oczekiwania gospodarcze dla strefy euro, USA i Chin również uległy znacznemu pogorszeniu. W rezultacie spadają zwłaszcza oczekiwania dla niemieckich sektorów intensywnie eksportujących. Prawdopodobnie na oczekiwania gospodarcze nadal wpływa wysoka niepewność, która jest napędzana przez niejednoznaczną politykę pieniężną, rozczarowujące dane biznesowe z amerykańskiej gospodarki i rosnące obawy o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ostatnio niepewność ta wyraziła się w zawirowaniach na międzynarodowych rynkach akcji” – skomentował wyniki badania prezes ZEW profesor Achim Wambach, cytowany w komunikacie.
Wskaźnik ocen bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech spadł o 8,4 pkt m/m do -77,3 pkt, podano w komunikacie.
Oczekiwania dotyczące przyszłości gospodarki strefy euro spadły o 25,8 pkt do +17,9 pkt. „Ostatni raz gwałtowniejszy spadek wskaźnika miał miejsce w kwietniu 2020 roku” – czytamy dalej.
Wskaźnik ocen bieżących dla strefy euro wzrósł o 3,7 pkt do -32,4 pkt, podano także.
Źródło: ISBnews