Zaplanowane wydatki budżetowe i pozabudżetowe na obronność sięgną łącznie nawet 4,2% PKB w 2023r., poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Przypomniał, że projekt ustawy budżetowej na przyszły rok zakłada wydatki na ten cel na poziomie 3% PKB.
„Ten poziom dzisiaj, jakbyśmy spojrzeli i na te dodatkowe wydatki z Funduszu [Wsparcia Sił Zbrojnych] i na te wydatki budżetowe, sięga w projekcie budżetu, który zaprezentowaliśmy […] nawet 4,2% PKB. To są najwyższe wydatki na obronność w całym Sojuszu Północnoatlantyckim” – powiedział Soboń w trakcie sejmowej debaty nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).
„Natomiast 3% to są środki w budżecie państwa” – dodał.
Przypomniał też, że projekt zakłada powiązanie podwyższonych o 1 pkt. proc stawek podatku VAT (23% i 8%), obowiązujących od 2011 r. z wydatkami na obronność.
„Te stawki będą w takiej wysokości obowiązywać do czasu, kiedy suma wydatków na obronność zapisana w budżecie oraz w Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych będzie przekraczać 3% PKB” – podkreślił wiceminister.
Premier Mateusz Morawiecki informował wcześniej w tym tygodniu, że rząd planuje łączne nakłady na obronność na poziomie ok. 130-140 mld zł w 2023 r., w tym 98 mld zł w samym tylko projekcie budżetu.
Źródło: ISBnews