Wysokość planowanych podwyżek przez firmy nadal jest wysoka na tle danych historycznych, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). Odsetek przedsiębiorstw, które przewidują wzrost wynagrodzeń w II kw. spadł o 2 pkt proc. kw/kw i wynosi 45% (s.a.), ale mimo tego spadku kw/kw wartość wskaźnika jest wciążbardzo wysoka (ok. 16 pkt proc wyższa od 3-ciego kwartyla rozkładu wartości wskaźnika liczonego od 2006 r.).
„Na podwyższonym względem danych historycznych poziomie, podobnie jak w poprzednim kwartale, znajduje się również średnia wysokość planowanych podwyżek płac. Choć niezmiennie najczęściej wskazywaną wartością w pytaniu o wysokość podwyżki jest 5% (33% spośród tych, którzy prognozują podniesienie wynagrodzeń wskazało tę wartość) to wyraźnie większy niż w minionych latach jest udział firm prognozujących wzrost wynagrodzeń powyżej 5% (bardzo zbliżony rozkład wysokości podwyżek obserwowano w poprzednim kwartale)” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
Podobny obraz dają prognozy firm na kolejne 12 miesięcy – udział przedsiębiorstw planujących wzrost płac w ciągu kolejnego roku spadł w relacji kw/kw, ale także jest relatywnie wysoki. Ponadprzeciętna (względem danych historycznych) jest również średnia wysokość prognozowanej podwyżki, podano także.
Spadek kw/kw udziału firm prognozujących wzrost przeciętnego wynagrodzenia został niemal w całości wygenerowany przez spadki tego wskaźnika w budownictwie i handlu – są to sektory, w których wystąpiły również największe w ujęciu branżowym spadki wskaźnika kwartalnych prognoz popytu, podał NBP.
Ostatnie badanie SM odbyło się w marcu 2022 r. W badaniu SM wzięło udział 2 661 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.
Źródło: ISBnews