Szacunek ponownego wzrostu inflacji do 4,2% pod koniec br. zakłada realizację aktualnego stanu prawnego, tj. odejście od mrożenia cen energii dla gospodarstw domowych po wrześniu br., poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
„Pod koniec roku inflacja może jednak ponownie wzrosnąć w związku z odmrożeniem cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Jak wiedzą państwo, według aktualnego stanu prawnego nastąpi odmrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych – likwidacja resztki tarczy, inaczej mówiąc. I w efekcie, według aktualnych prognoz, uwzględniających te nowe taryfy, inflacja na koniec roku może wynieść 4,2%” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
„Ale w ostatnim czasie – muszę o tym powiedzieć, chociaż to nie są twarde dane – pojawia się coraz więcej wypowiedzi przedstawicieli rządu, w szczególności pani minister [klimatu i środowiska Pauliny] Hennig-Kloska, na temat ewentualnego utrzymania cen energii na niezmienionym poziomie w dalszej części tego roku. Przewiduje, że te ceny nie wzrosną, a nawet – zdaje się, że tak powiedziała – lekko spadną. To nie są twarde dane, to nie jest decyzja rządu. Ale coś to jest” – dodał.
Podkreślił, że to nie jest scenariusz bazowy banku centralnego, ponieważ opiera on się zawsze na aktualnym stanie prawnym.
„Niemniej, o ile ceny energii w IV kwartale faktycznie by nie wzrosły – a chcemy, żeby to nastąpiło – to inflacja byłaby niższa w II połowie roku. To [byłby] oczywiście poziom nadal przekraczający nasz cel inflacyjny. Niemniej jednak, według aktualnych prognoz, inflacja będzie znacznie niższa niż obecnie i niższa niż prognozy sprzed rewizji koszyka GUS” – stwierdził Glapiński.
Aktualna prognoza NBP dotycząca inflacji konsumenckiej to 4,5% r/r w II kw., 3,5% r/r w III kw. i 4,2% r/r w IV kw. 2025 r. (wobec 4,9% w I kw. br.), podano w prezentacji wyświetlanej w trakcie konferencji prasowej.
Według marcowej projekcji NBP, wskaźnik ten miał kształtować się w poszczególnych kwartałach br. na poziomach odpowiednio: 5,4%, 5,2%, 4,1% i 4,8%.
Źródło: ISBnews