Wzrost PKB spowolni do ok. 3% w 2022 roku, natomiast wystąpienie recesji w Polsce jest mało prawdopodobne, uważa Łukasz Hardt z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Według byłego członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP), fundamenty polskiej gospodarki i jej zdolności adaptacyjne są silne.
„Jestem umiarkowanym optymistą – wzrost gospodarczy będzie w tym roku. Oczywiście, niższy niż te przewidywania sprzed wojny, ale myślę, że jest nadal realne utrzymanie wzrostu na poziomie ok. 2-3% i z pewnością uniknięcie recesji. Nie wierzę w scenariusz recesyjny, raczej będziemy mieli ograniczony wzrost gospodarczy – pewnie bliżej 3% w tym roku, niestety, z podwyższoną inflacją” – powiedział Hardt w rozmowie z agencją ISBnews i portalem Analizy.pl.
Jego zdaniem, pandemia koronawirusa potwierdziła potencjał duży adaptacyjny polskiej gospodarki
„Jestem głęboko przekonany – i chyba tego dowiodła pandemia koronawirusa – że fundamenty polskiej gospodarki są silne, ale co więcej: że potencjał adaptacyjny polskiej gospodarki również jest silny, którego my – również ja – często nie doceniałem” – wskazał Hardt.
Według marcowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) wzrost PKB sięgnie 4,4% w tym roku, a następnie spowolni do 3% w roku 2023 i 2,7% w 2024 roku.
Prognoza centralna dotycząca dynamiki PKB, przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski (NBP) wśród 21 ekspertów analityków w marcu 2022 r., zakłada wzrost na poziomie 3,9% w 2022 r., a następnie wzrost po 3,2% w 2023 r. i 2024 r..
Hardt będzie gościem specjalnym XXII konferencji Izby Domów Maklerskich, która odbędzie się 15-18 maja w Bukowinie Tatrzańskiej. Agencja ISBnews i Analizy Online są patronami medialnymi tego wydarzenia.
Źródło: ISBnews