Obserwowane ożywienie gospodarcze w Polsce w I kw. br. przyspieszyło do około 2% r/r – nie jest tak dynamiczne, jak byśmy chcieli, głównie z uwagi na naszego głównego partnera gospodarczego, gospodarkę niemiecką, która znajdzie się w tym roku w stanie stagnacji, ocenia w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.
„Jeśli chodzi o spodziewane ożywienie gospodarcze, już w II kw. ubiegłego roku szykowaliśmy się na pewne przyspieszenie aktywności gospodarczej w Polsce. Ono następuje w tym roku, ale wciąż dość wolno – nie jest dynamiczne. Oceniam, że PKB w I kw. tego roku będzie jednak dużo poniżej oczekiwań i wyniesie około 2%. Wskazałbym głównie na czynniki zewnętrzne za to odpowiedzialne, a w szczególności na gospodarkę niemiecką. Prognoza PKB dla Polski na ten rok na poziomie 3% nie jest bardzo konserwatywna – może być wyżej, ale nie dużo wyżej; przynajmniej patrząc na to, co do tej pory wiemy o gospodarce” – powiedział Kotecki w rozmowie ISBnews.
Dodał, dodatkowo złoty umocnił się od jesieni, co eksporterom nie pomaga. Według niego, mocny złoty wciąż bardzo nie przeszkadza, ale z pewnością nie pomaga we wzroście eksportu.
„Gospodarka niemiecka jest recesyjna – taka była w zeszłym roku. W tym roku spodziewana jest w Niemczech stagnacja gospodarcza, a my bardzo zależymy od Niemiec. Dodatkowo złoty umocnił się od jesieni i eksporterom nie pomaga – złoty mocny może jeszcze bardzo nie przeszkadza, ale nie pomaga we wzroście eksportu. Obserwowane ożywienie gospodarcze w Polsce jest w związku z tym wciąż niezbyt dynamiczne, poniżej oczekiwań. Ale ciągle wierzę, że w całym roku 2024 PKB wzrośnie w Polsce o ok. 3% r/r, ale nie ujrzymy dużo więcej niż 3%. Dwa miesiące temu oczekiwałem, także na pewnej fali optymizmu na rynku, że wzrost PKB wyniesie ok. 3,5% lub więcej, ale bieżące dane płynące z gospodarki nie nastrajają tak optymistycznie, żeby mówić o wzroście gospodarczym rzędu 3,5-4% r/r w tym roku” – ocenił Kotecki.
Spodziewane obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) i niższy koszt pieniądza nie odblokują tak szybko koniunktury u zachodnich sąsiadów Polski.
„Czy obniżki stóp procentowych przez EBC odblokują gospodarkę niemiecką – trochę tak, ale nie w krótkim okresie. Spodziewam się, że EBC wkroczy na ścieżkę obniżania stóp procentowych już całkiem niedługo, ale w umiarkowanej skali, gdyż inflacja bazowa w strefie euro w swym obniżaniu się utknęła w okolicach 3%, głównie za sprawą uporczywości inflacji cen usług” – wyjaśnił Kotecki.
PKB wzrósł o 1% r/r w IV kwartale 2023 r. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje szybki szacunek PKB za I kwartał br. 15 maja.
Źródło: ISBnews