Firmy w Unii Europejskiej zmniejszyły dystans do firm w Stanach Zjednoczonych we wdrażaniu zaawansowanych technologii cyfrowych (UE 69% firm vs. USA 71% firm), wynika z raportu Europejskiego Banku Centralnego (EBI).
„Europejskie firmy przyspieszają wdrażanie nowych, zaawansowanych technologii cyfrowych po wstrzymaniu tych procesów w pierwszym roku pandemii. W ciągu ostatnich czterech lat Unia Europejska zmniejszała swoją lukę we wdrażaniu technologii cyfrowych w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi. Udział firm z UE wdrażających zaawansowane technologie cyfrowe wzrósł w latach 2021-2022, osiągając 69% w porównaniu z 71% w Stanach Zjednoczonych” – czytamy w raporcie pt. „Digitalisation in Europe 2022-2023. Evidence from the EIB Investment Survey”.
Ponad połowa firm zainwestowała w cyfryzację w odpowiedzi na kryzys związany z COVID-19. Zgodnie z wynikami badania inwestycyjnego EBI (EIBIS) przeprowadzonego w okresie od kwietnia do lipca 2022 r. w UE 53% firm zgłosiło podjęcie działań mających na celu zwiększenie cyfryzacji – na przykład poprzez świadczenie usług online.
„Odsetek firm, które zainwestowały w cyfryzację w odpowiedzi na COVID-19, jest wyższy w Stanach Zjednoczonych niż w Unii Europejskiej, a różnica ta wzrosła w latach 2021-2022. Mikro i małe firmy pozostają w tyle za średnimi i dużymi firmami. W Unii Europejskiej tylko 30% mikroprzedsiębiorstw stwierdziło, że podjęło kroki w celu poprawy cyfryzacji w 2022 r., w porównaniu z 63% dużych firm. Europejskie mikro i małe firmy są również mniej skłonne niż ich amerykańskie odpowiedniki do zgłaszania inwestycji w cyfryzację” – czytamy dalej w raporcie.
Jak zauważyła dyrektor Departamentu Ekonomicznego EBI Debora Revoltella, aby przejść transformację cyfrową i wykorzystać jej długoterminowe korzyści, UE powinna wyjść poza wdrażanie technologii i wziąć pod uwagę szersze implikacje społeczne.
„Umożliwienie pracownikom podnoszenia ich umiejętności cyfrowych będzie miało kluczowe znaczenie dla stworzenia środowiska sprzyjającego innowacjom w Unii Europejskiej, co z kolei zwiększy konkurencyjność i odporność firm i regionów” – powiedziała Revoltella, cytowana w komunikacie poświęconym raportowi.
„Pandemia koronawirusa i wojna w Ukrainie pokazały, że rozwój cyfryzacji jest wymogiem naszych czasów i jednym z głównych wyzwań. Od zaawansowanej cyfryzacji zależy nasze bezpieczeństwo, rozwój zielonych projektów i co za tym idzie rozwój gospodarczy. Dlatego EBI, jako bank UE, jest zdeterminowany by wspierać rozwój zaawansowanych projektów cyfrowych, ale też by wyrównywać różnice, jakie jeszcze pomiędzy krajami UE w poziomie cyfryzacji istnieją” – zadeklarowała wiceprezes EBI odpowiedzialna za projekty z zakresu cyfryzacji Teresa Czerwińska.
Pomimo postępów w regionach UE utrzymują się znaczne różnice w infrastrukturze cyfrowej, przy czym 14 % firm uważa ograniczony dostęp do infrastruktury cyfrowej za główną przeszkodę dla inwestycji.
Firmy zaawansowane cyfrowo są również bardziej skłonne do inwestowania w działania na rzecz klimatu: 57% tych firm już zainwestowało w takie środki w porównaniu z 43% firm niecyfrowych, wskazano też w raporcie.
Źródło: ISBnews