Zainteresowanie inwestorów zagranicznych Polską jest od dawna poziomie sprzed pandemii, poinformował prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Krzysztof Drynda. Wyzwaniem w zakresie utrzymania dużego zainteresowania inwestycyjnego Polską będzie przeprowadzenie szybkiej transformacji energetycznej.
„Jeśli popatrzymy na statystyki PAIH, możemy powiedzieć dziś z całą pewnością, że jesteśmy dawno po pandemii w kontekście zainteresowania Polską przez inwestorów zagranicznych. Ostatni raport FDI mówi, że Polska jest trzecim krajem na świecie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej po USA i Hiszpanii” – powiedział Drynda podczas panelu w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.
„Patrząc na projekty, które dziś Agencja ma w swoim 'pipeline’ – tj. 191 projektów, co jest lepszym wynikiem niż w 2019 roku. Gdyby te wszystkie inwestycje w Polsce zostały zrealizowane, to moglibyśmy mówić nawet o 43 tys. miejsc pracy i kapitale zainwestowanym ok. 9 mld euro. Gdy porównamy to do 2019 roku, to liczby projektów są zbliżone, miejsca pracy również. Natomiast bardzo mocno wzrasta wolumen, który potencjalnie mógłby, być zainwestowany w Polsce i na pierwszy plan wyłania się branża związana z elektomobilnością. To są potężne inwestycje” – wskazał.
Podkreślił też, że nowe cele klimatyczne i transformacja energetyczna muszą być uwzględnione m.in. w przygotowaniu infrastruktury pod nowe inwestycje.
„To, co czeka nas w najbliższym czasie, naszym wyzwaniem w zakresie atrakcyjności inwestycyjnej jest transformacja energetyczna. Dostrzegamy to, otrzymujemy komunikaty wprost od inwestorów zagranicznych, że dziś dla globalnych korporacji cele finansowe są równorzędne z celami klimatycznymi i musimy to absolutnie pod uwagę i staramy się to robić poprzez przygotowania terenów inwestycyjnych. Musimy zmienić procedury legislacyjne. Pracujemy z Ministerstwem Klimatu tak. by np. umożliwić podpięcie farm fotowoltaicznych bezpośrednio do zakładu, bez używania sieci energetycznej” – zapowiedział prezes PAIH.
„Do PAIH-u również zaczęli się zgłaszać inwestorzy, którzy są zainteresowani nie tyle już inwestycjami typu green field w zakłady produkcyjne, ale inwestycjami w OZE” – dodał.
Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak podkreślił również aspekt transformacji klimatycznej jako kluczowy do przyciągnięcia inwestorów zagranicznych do Polski.
„W ramach Zielonego Ładu chcemy, by wszystkie tereny inwestycyjne w miarę możliwości miały dostęp do tzw. zielonej energii” – wskazał.
Jak podkreślił Drynda, duży odsetek inwestycji w Polsce to reinwestycje.
„Bardzo duży odsetek inwestycji w Polsce to są reinwestycje. To jest bardzo dobry prognostyk na przyszłość. Obecnie ponad 90% zagranicznych inwestorów jest gotowych do reinwestowania w Polsce – to znaczy, że jesteśmy atrakcyjni jako miejsce inwestycji” – podsumował prezes PAIH.
Źródło: ISBnews