Zatrudnienie w firmach tzw. Nowoczesnej Gospodarki odnotowało wzrost o 3,46% r/r w II kw. 2022 roku, wynika z raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.” opracowanego przez ADP Polska.
W II kw. 2022 r. firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa wykorzystujące innowacyjne rozwiązania biznesowe, skuteczniej poradziły sobie z wyzwaniami rynkowymi niż ogół rynku (+2,3% r/r wg Głównego Urzędu Statystycznego) i odnotowały wyższą dynamikę zatrudnienia. W rezultacie dystans między innowacyjnymi przedsiębiorstwami a ogółem wyniósł w II kw. 2022 r. 1,16 pkt proc., podano.
„Chociaż innowacyjne przedsiębiorstwa wciąż skuteczniej rekrutują nowe talenty, to w obydwu gospodarkach widoczna jest stagnacja. Przedsiębiorcy ostrożniej podchodzą do realizacji polityki zatrudnienia w momencie dynamicznie rosnących kosztów prowadzenia biznesu. Po dwóch latach pandemii muszą się oni zmierzyć z kolejnymi wyzwaniami gospodarczo-społecznymi – dynamicznie rosnącą inflacją, kosztami energii, niepewną sytuacją za wschodnią granicą, niedoborem pracowników oraz przewidywanym spowolnieniem gospodarczym” – powiedziała dyrektor HR w ADP Polska Anna Barbachowska, cytowana w komunikacie.
Po wyraźnych wyhamowaniu zatrudnienia w sektorze usługowym Nowoczesnej Gospodarki w IV kw. 2021 r. (+2,85% r/r), firmy te zwiększyły zatrudnienie w II kw. 2022 r. (+4,02% r/r). O sile sektora stanowią duże firmy usługowe, które w okresie od marca do czerwca zwiększyły zatrudnienie o 8,12% r/r. Przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 500 pracowników odnotowały natomiast 2,45-proc. wzrost dynamiki zatrudnienia. W wyniku tego dystans między sektorami znacznie się zwiększył i wyniósł 5,67 pkt proc., wskazano również.
„W sytuacji znacznej konkurencji na rynku pracy, to duże przedsiębiorstwa usługowe, które często działają w sposób scentralizowany, skuteczniej przyciągają nowe talenty. To właśnie za dużymi przedsiębiorstwami często stoi bezpieczeństwo zatrudnienia, którego tak bardzo potrzebują obecnie pracownicy. Duże firmy usługowe mogą również częściej oferować możliwość pracy w międzynarodowym środowisku, także bez konieczności znajomości języka polskiego, co w przypadku osób przybyłych z Ukrainy może być kluczowe” – zakończyła ekspertka ADP.
Źródło: ISBnews