Będziemy szukali potwierdzeń opinii, że prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński sprawował swoją funkcję niezgodnie z Konstytucją i niezgodnie z zasadami prawa, poinformował lider Platformy Obywatelskiej i kandydat na premiera Donald Tusk. Wskazał, że prezes NBP nie stanie przed Trybunałem Stanu (TS) za sposób prowadzenia polityki pieniężnej.
„Tę sprawę chcę postawić bardzo jasno, będę mówił o tym w Brukseli, pytany o tę kwestię. Prezes Narodowego Banku Polskiego nie stanie przed Trybunałem Stanu za taką czy inną politykę pieniężną. Mógł robić błędy, robił błędy, ale nie powinno to być przedmiotem Trybunału Stanu. Natomiast wiele na to wskazuje i będziemy szukali potwierdzeń opinii, że sprawował swoją funkcję niezgodnie z Konstytucją i niezgodnie z zasadami prawa. Prezes NBP mocą prawa ma być politycznie neutralny. Ja chyba nie muszę nikogo przekonywać, że ta neutralność polityczna pana Glapińskiego była bardzo osobliwa” – powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.
Dodał, że „w interesie Polski i nowego rządu, [jest] by te instytucje, które będą we władaniu naszych politycznych oponentów, czy to jest pan prezydent, czy prezes Narodowego Banku Polskiego, współpracowały harmonijnie”.
„Ale nie będzie żadnej ugody z korupcją, z łamaniem procedur, łamaniem prawa. Odbieram to jako dobry znak, gotowość harmonijnej współpracy ze strony pana Glapińskiego z nowym rządem, łaski nie robi. Każdy kto bierze taką odpowiedzialność jak rząd, NBP, prezydent, musi mieć tę wolę dobrej współpracy z innymi instytucjami” – powiedział lider Platformy Obywatelskiej.
W tym tygodniu prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde w liście do Adama Glapińskiego poinformowała, że uchwałę o postawieniu przed Trybunałem Stanu (TS) prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego można będzie skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i poprosić o ocenę jej zgodności z prawem.
Podpisana 10 listopada przez liderów KO, Polski 2050-PSL i Nowej Lewicy umowa koalicyjna zakłada m.in. pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej „odpowiedzialnych za usiłowanie bezprawnej zmiany ustroju państwa”, za naruszanie Konstytucji i ustaw oraz łamanie praworządności. Przedstawiciele obecnej koalicji już wcześniej zapowiadali w mediach m.in. możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej i postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Źródło: ISBnews