Konflikt na Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś zdaniem 56% firm będą negatywnie wpływać na ich kondycję finansową, wynika z badań w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), zrealizowanych dla BIG InfoMonitor. W wielu przypadkach skutki są natychmiastowe, co piąte przedsiębiorstwo musiało ograniczyć działalność, tyle samo boi się, że z czasem sytuacja zmusi ich do zamknięcia.
Po trzech tygodniach od ataku Rosji na Ukrainę większość z MSP, 56% (w tym 18% zdecydowanie), jest przekonana, że nie uniknie negatywnych skutków konfliktu. Wojny boją się prawie wszyscy, zarówno powiązani z Ukrainą, Rosją i Białorusią (72%), handlujący z innymi państwami (69%) oraz działający wyłącznie na krajowym rynku (47%). Wojna to – zdaniem firm – również uderzające w biznes wzrost cen paliw, energii (76%), problemy z dostępnością surowców, półproduktów (38%) oraz droższe finansowanie i wzrost kosztów podwykonawców (po 31%), podano.
„W największym stopniu negatywnych skutków konfliktu obawiają się firmy transportowe i logistyczne (61%), tuż za nimi zajmujące się budownictwem, usługami i przemysłem (57%), stosunkowo najmniej handlowe, ale i tak jest to niemal co druga (48%). […] Jeśli chodzi o region kraju, to największy stres towarzyszy obecnie przedstawicielom firm z Podkarpacia i woj. świętokrzyskiego, gdzie źle widzi perspektywy biznesu ok. 80% sektora MSP, ale już w drugim z graniczących z Ukrainą województw, woj. lubelskim jest to obawa jedynie 39% przedsiębiorstw” – czytamy w komunikacie.
Co piąta firma informuje też, że ze względu na wojnę działa w ograniczonym zakresie. Główny problem to zerwanie łańcuchów dostaw, utrata klientów, pracowników oraz kłopoty z transportem i wzrost kosztów. Zerwane łańcuchy dostaw odbiją się też według ankietowanych na 43% firm usługowych. Boi się tego też jedna trzecia ankietowanych z branży handlowej i budowlanej.
Z kolei utrata klientów z Ukrainy, Rosji czy Białorusi to głównie bolączka transportu, bo więcej niż co czwarta firma przewozowa ma lub za chwilę będzie miała mniej zleceniodawców, w przemyśle utratę kontrahentów prognozuje co piąta, a w handlu co dziesiąta. Wśród wszystkich badanych mikro, małych i średnich firm 19% zadeklarowało, że ma powiązania z rynkiem ukraińskim, rosyjskim i białoruskim, podkreślono.
Reprezentanci 20% przedsiębiorstw mówią, że mogą zostać zmuszeni do zawieszenia czy zamknięcia działalności. Na razie ewentualność zamknięcia przewiduje co trzecia firma transportowa i co czwarta handlowa. Wśród przemysłowych, usługowych i budowlanych czarny scenariusz rozpatruje od 14 do 18% badanych. Jeszcze więcej firm bierze pod uwagę problemy z płynnością finansową – 29%. Myśl o tym popycha przede wszystkim do zawieszania inwestycji (35%) i poszukiwania nowych rynków zbytu (25%). Przedsiębiorcy sięgną też po rezerwy (27%), ale będą również ciąć koszty rezygnując z różnego rodzaju zakupów, które nie są niezbędne (23%). Zapowiadają też zwolnienia pracowników (20%) i podjęcie prób obniżek wynagrodzenia (10%).
Pierwsze badanie zostało wykonane przez Quality Watch metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród przedstawicieli sektora MSP (osoby zarządzające i kierownictwo firm). Próba: 321. Termin realizacji: 10-14 marca 2022 r. Drugie badanie zostało wykonane przez Research and Grow metodą CATI na próbie mikro, małych i średnich firm – do 250 pracowników. Próba: 251. Termin realizacji: 16-18 marca 2020 r.
Źródło: ISBnews