Zielony popyt na metale, takie jak miedź, aluminium czy srebro, wynikający z ich użycia w procesach transformacji energetycznej powinien stabilnie rosnąć, natomiast pomimo spodziewanego wzrostu popularności aut elektrycznych, ropa (podobnie jak gaz) wciąż jest wiodącym surowcem energetycznym i prawdopodobnie tak już pozostanie przez kolejną dekadę, ocenia zarządzający funduszami Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) Adam Czorniej.
„Oceniamy, że 'zielony’ popyt na metale, takie jak miedź, aluminium czy srebro, wynikający z ich użycia w procesach transformacji energetycznej powinien stabilnie rosnąć. Obecnie jego udział wynosi między ok 3-5%. Największe gospodarki świata podjęły bardzo trudne wyzwanie mające na celu ograniczenie emisji CO2. Jest to droga bardzo długa i kosztowna. W kontekście miedzi istnieje uzasadnione ryzyko, że obecne wydobycie jest zbyt niskie, a spółki z sektora zmagające się z wieloma problemami zarówno geologicznymi, kosztowymi jak i polityczno-prawnymi nie będą w stanie skutecznie zaoferować oczekiwanych wolumenów” – napisał Czorniej w komentarzu Towarzystwa dotyczącym rynków surowcowych.
„Spodziewamy się, że ten rok może być ważny dla inwestycji w złoto. Historycznie spadek oprocentowania obligacji skarbowych był wspierający dla wycen złota, które oferowało atrakcyjne stopy zwrotu przy niższych stopach rynkowych. Uważamy również, że w niepewnym środowisku geopolitycznym złoto może ponownie zabłysnąć jako bezpieczna przystań dla kapitału” – napisał także zarządzający.
W jego ocenie, ropa naftowa i gaz ziemny wciąż są wiodącymi surowcami energetycznymi i prawdopodobnie tak już pozostanie przez kolejną dekadę. Według prognoz agencji monitorujących rynek paliw (EIA, IEA) globalny popyt na ropę powinien stabilnie rosnąć, podążając za globalnym PKB, wskazał.
„Wzrost popytu na ropę jest bardziej widoczny w krajach rozwijających się. Wzrost popularności aut elektrycznych w przyszłości będzie czynnikiem wpływającym na spowolnienie dynamiki wzrostu konsumpcji ropy jednak nie nastąpi to szybko. Nawet przy 15-20% udziale samochodów elektrycznych w całkowitej sprzedaży aut popyt na paliwa będzie i tak rósł w tempie powyżej 1% rocznie. Światowa gospodarka wciąż jest mocno uzależniona od użycia ropy w przemyśle. Tu transformacja przebiega znacznie wolniej” – ocenił Czorniej.
Zwrócił uwagę, że obecnie ropa naftowa utrzymuje się na najwyższych poziomach od listopada ubiegłego roku. Wzrost cen w lutym wynikał z wysokiej mobilności w Chinach w okresie Nowego Roku, podtrzymanej jastrzębiej polityki OPEC+ oraz trwających ryzyk geopolitycznych.
„Te ostatnie stanowią największe zagrożenie w krótkim terminie. Konflikt na Bliskim Wschodzie raczej nie chyli się ku końcowi, a jego konsekwencje mogą spowodować krótkotrwałe szoki cenowe. Należ mieć na uwadze , iż w wojnę coraz mocniej angażuje się Iran, który pomimo sankcji nałożonych jeszcze przez administrację Donalda Trumpa sprzedaje dziennie około 1,5 mln bbl ropy” – wskazał zarządzający.
Według niego, wartym uwagi jest również obserwowany w lutym spadek cen gazu ziemnego do okolic historycznych minimów.
„Przyczyną jest łagodna zima (niebagatelny wpływ El Nino) i słabszy popyt z Europy. Ponadto, realizowane ponadwymiarowe dostawy do Europy wynikają również z przekierowania dostaw LNG z trasy przez cieśninę Bab El-Mandab. W obliczu gwałtownego spadku cen gazu część amerykańskich producentów, przy okazji publikacji wyników kwartalnych, poinformowała o planowanym zmniejszeniu inwestycji lub ograniczeniu wydobycia co zostało przyjęte entuzjastycznie przez rynek” – napisał Czorniej.
Skarbiec Holding jest grupą, której przedmiotem działalności jest zarządzanie funduszami inwestycyjnymi (fundusze inwestycyjne otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, fundusze inwestycyjne zamknięte) oraz usługi zarządzania portfelami instrumentów finansowych na zlecenie. Skarbiec Holding S.A. jest jedynym akcjonariuszem Skarbiec TFI S.A., które powstało w 1997 roku jako piąte towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce i jest jednym z największych towarzystw niezależnych od jakiejkolwiek grupy bankowo-finansowej w Polsce.
Źródło: ISBnews