Zrealizowanie wszystkich inwestycji w energetykę jądrową to koszt ok. 1 bln zł, poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że transformacja energetyczna w Polsce musi przebiegać w sposób „rozsądny, rozłożony w czasie”.
„Zrealizowanie wszystkich inwestycji w energetykę jądrową, niezbędnych do tego, aby dokonać transformacji energetycznej w Polsce to jest koszt około 1 bln zł. To są ogromne, astronomiczne kwoty” – powiedział Sasin w radiowej Trójce.
„My nie jesteśmy w stanie w szybkim tempie takich kwot pozyskać i ich wydać, dlatego mówimy, że transformacja energetyczna w Polsce musi przebiegać w sposób rozsądny, rozłożony w czasie” – dodał.
W jego ocenie, transformacja energetyczna „powinna przebiegać w sposób uporządkowany i w tempie, który pozwala na takie niezakłócone przechodzenie z jednych źródeł na drugie, niezakłóconą realizację inwestycji, które są niezbędne, aby ta transformacja mogła zaistnieć”.
Przypomniał, że mix energetyczny ma się opierać na dwóch filarach: na odnawialnych źródłach energii z jednej strony i na energetyce jądrowej.
W Polsce planowana jest budowa trzech elektrowni jądrowych oraz tzw. SMR-ów. W ubiegłym roku rząd wybrał technologię amerykańskiej firmy Westinghouse do realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej w ramach programu rządowego. Lokalizacją wskazywaną dla tej elektrowni jest Lubiatowo-Kopalino.
Równocześnie Polska Grupa Energetyczna (PGE) i ZE PAK wraz z Korea Hydro & Nuclear Power Co. podpisały list intencyjny ws. współpracy w ramach strategicznego polsko-koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.
Decyzja w sprawie wyboru partnera do trzeciej elektrowni jądrowej zapadnie najprawdopodobniej po jesiennych wyborach parlamentarnych.
Przyjęty przez Radę Ministrów harmonogram zakłada, że budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).
Źródło: ISBnews