Blisko 2/3 deweloperów (62%) ankietowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP) oczekuje sprzedaży mieszkań w br. na poziomie zbliżonym do 2023 r., podał NBP. Umiarkowany optymizm wynikał z oczekiwania na nowy program rządowy wspierający nabywanie mieszkań na własne potrzeby oraz utrzymujące się nabycia inwestycyjne.
„Przewaga popytu nad podażą odnotowana na koniec 2023 r. głównie w grupie 6. miast (52% wskazań) i w mniejszym stopniu w 10. miastach (32% wskazań) wynikała ze spadku rozpoczynanych inwestycji w latach 2021 i 2022. W konsekwencji wzrost popytu w 2024 r. spotkał się z niską ofertą nowo budowanych mieszkań. Jednakże w ocenie 34% deweloperów podaż mieszkań była zbliżona do popytu (31% wskazań w 6. miastach i 38% w 10. miastach). W opinii 62% respondentów sprzedaż w 2024 r. utrzyma się na zbliżonym poziomie. Umiarkowany optymizm wynikał z oczekiwania na nowy program rządowy wspierający nabywanie mieszkań na własne potrzeby oraz utrzymujące się nabywanie w celach inwestycyjnych” – czytamy w raporcie ” Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2023 r.”.
„Wyższa sprzedaż w 2023 r. była efektem poprawy akcji kredytowej banków, utrzymującego się na wysokim poziomie nabywania mieszkań na wynajem, inwestowania środków finansowych w nieruchomości mieszkaniowe (odpowiednio 67%, 61% i 58% wskazań) oraz niskiej bazy porównawczej w 2022 r. Ponadto deweloperzy do czynników poprawy swojej kontraktacji zaliczyli znaczącą rolę udzielonych kredytów bankowych (36% wskazań), korzystniejszą niż w 2022 r. dostępność mieszkania mierzoną relacją przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw do średniej ceny transakcyjnej. Wskazywali też zrealizowanie przez nabywców mieszkań odkładanych decyzji o nabyciu lokalu na poprawę swoich warunków mieszkaniowych” – czytamy dalej.
Natomiast do czynników obniżających sprzedaż zaliczono zbyt wysokie ceny mieszkań, niską zdolność kredytową i słabą sytuację finansową części gospodarstw domowych planujących zakup mieszkania. Jednocześnie szybki wzrost cen mieszkań, rosnąca inflacja oraz brak innych alternatywnych form oszczędzania gotówki sprzyjały inwestowaniu środków własnych w nieruchomości mieszkaniowe. Niewielki wpływ na poziom sprzedaży miał popyt ze strony funduszy inwestycyjnych i zagranicznych osób fizycznych, podał też bank centralny.
Źródło: ISBnews