Średnie ceny metra kwadratowego nowych mieszkań wzrosły w styczniu o 1-4% w ujęciu miesiąc do miesiąca w zależności od miasta w czterech największych aglomeracjach w Polsce, w jednej pozostały bez zmian, zaś w dwóch spadły, wynika ze wstępnych danych RynekPierwotny.pl. Wzrost o 4% m/m odnotowano w Łodzi, spadek o 2% – w Trójmieście.
„W Warszawie średnia cena metra kwadratowego lokali oferowanych przez firmy deweloperskie przebiła w styczniu pułap 17 tys. zł. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku średnia cena ofertowa nowych mieszkań w stolicy wzrosła o ponad 3 tys. zł na metrze. Na razie nic nie wskazuje na to, by podwyżki miały się zatrzymać” – powiedział ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl Marek Wielgo, cytowany w komunikacie.
Eksperci podkreślają, że przez większą część ubiegłego roku oazą stabilności była Łódź. Jednak w grudniu średnia cena metra kwadratowego w tym mieście wzrosła, bo deweloperzy wprowadzili do sprzedaży bardzo drogie – jak na ten rynek – mieszkania. W styczniu br. na rynek łódzki trafiła kolejna pula drogich lokali, co spowodowało wzrost średniej o 4%.
Kraków, Poznań i Wrocław są miastami, w których grudzień ubiegłego roku przyniósł pierwsze symptomy stabilizacji cen. Ich średnia w przeliczeniu na metr kwadratowy wówczas praktycznie nie drgnęła. Natomiast w styczniu, w tych dwóch pierwszych dwóch metropoliach, odnotowano 1% podwyżkę średniej. W stolicy Dolnego Śląska nie zmieniła się ona drugi miesiąc z rzędu, wskazano również.
Z kolei Trójmiast w ubiegłym roku było liderem podwyżek (o 27%), natomiast w styczniu średnia cena metra kwadratowego spadła tu o 2%. Z kolei w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii już drugi miesiąc z rzędu odnotowano spadek średniej o 1%.
„W styczniu 2024 r. kontynuowały marsz w górę także ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym. Jak wynika z danych portalu GetHome.pl, w Warszawie i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena metra kwadratowego podskoczyła w ciągu miesiąca o 2%, a w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu – o 1%. Jedynie w Łodzi średnia utrzymała poziom z grudnia ubiegłego roku” – czytamy dalej.
Wciąż w czterech metropoliach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym. Największa różnica na korzyść rynku wtórnego jest nadal w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Źródło: ISBnews