Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) spadł o 11,38 pkt proc. r/r do 46,6 w IV kw. ub.r. (wobec 47,17 w III kw. ubr.), podał Nieruchomosci-online. Wskaźnik od II kw. 2022 r. utrzymuje się poniżej granicy 50 pkt – co oznacza, że przy braku zmiany obecnych uwarunkowań nie ma perspektyw na poprawę sytuacji w najbliższym czasie.
„Choć popyt mocno wyhamował w 2022 r., to w ocenie pośredników rynek dostosowuje się do nowej rzeczywistości, w której realizowanych jest mniej transakcji, a czas na znalezienie kupca wydłuża się. To w dłuższym okresie ukształtuje poziom cen oraz wpłynie na bardziej zdecydowaną aktywność sprzedających” – powiedziała Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl, cytowana w komunikacie.
Spośród ośmiu badanych segmentów nieruchomości cztery zanotowały wzrost, a cztery spadek subindeksu INPON w porównaniu do III kw. 2022 r., podano także.
Rynek napędza segment najmu oraz zakup mieszkań o mniejszym metrażu – na potrzeby własne lub pod inwestycję, podkreślono w komunikacie.
„Najnowszy wynik indeksu INPON wskazuje, że w 2023 r. na rynku zostanie ustalony nowy punkt równowagi, w którym popyt i podaż ustabilizują się, ale na niższych poziomach. Liczba transakcji i ofert przede wszystkim na rynku pierwotnym będzie znacząco mniejsza niż w rekordowym 2021 r., jednak nie będzie już spadać. Wracamy więc do trendu i stanu sprzed pandemii, czyli do 2019 r., kiedy rynek nie był zakłócony wyjątkowymi czynnikami zewnętrznymi” – powiedział profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Bogusław Półtorak, cytowany w komunikacie.
Dodał, że „rynek pierwotny jest pchany przez koszty”, deweloperzy ograniczyli inwestycje i zablokowali ceny. „Popyt przesuwa się więc na rynek wtórny, ale to podtrzymuje stawki również i tam. Dlatego nie oczekiwałbym gwałtownych przecen i wysypu tanich ofert” – wskazał.
Z badania wynika, że wzrost ocen w segmencie kawalerek na sprzedaż (51,8 pkt, wzrost o 1,4) w IV kw. to odpowiedź na rozgrzany rynek najmu. Poprawiły się nastroje w zakresie sprzedaży działek budowlanych (43,1 pkt; wzrost o 0,7) oraz domów (39 pkt, wzrost o 0,8).
„W kolejnym już kwartale najwyżej ocenianą kategorią jest najem. Utrzymuje się to pomimo spadku oceny zarówno dla kawalerek (57,4 pkt, mniej o 6,1), jak i większych mieszkań (56,3 pkt, mniej o 6,4)” – czytamy dalej.
W badaniu wzięło udział ponad 900 agentów nieruchomości z całej Polski. Wskaźnik przyjmuje maksymalną wartość 100 pkt.
Źródło: ISBnews