Kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych zobowiązań, jakie zaciągane są dzisiaj w bankach. Trzeba jednocześnie przyznać, że jest to finansowe wsparcie ze strony instytucji bankowej, które charakteryzuje się wysokim ryzykiem. Dotyczy ono przede wszystkim wiarygodności oraz wypłacalności potencjalnego klienta.
Aby zabezpieczyć interesy dwóch stron, polskie przepisy prawa, ale również normy unijne regulują zasady współpracy w ramach korzystania z kredytów hipotecznych. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny? Jeśli marzysz o własnych “czterech kątach”, przeczytaj koniecznie już teraz.
Kredyt hipoteczny – warunki, jakie stawia bank
Chociaż każdy bank realizuje własną politykę kredytową i ustala własne warunki współpracy z potencjalnymi klientami, przez co oferty mogą być mniej lub bardziej atrakcyjne i opłacalne, to w przypadku kredytów mieszkaniowych zasady generowania zasad udzielania takich zobowiązań są narzucane przez przepisy prawa i normy unijne. Kredyt hipoteczny musi być zgodny między innymi z tzw. Rekomendacją S. Ta mówi o obowiązkowym wkładzie własnym, który musi wnieść kredytobiorca w ramach dodatkowego zabezpieczenia. Pamiętaj jednak, że nie jest to jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny.
Zdolność kredytowa klienta banku
Zastanawiasz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny? Przede wszystkim klient banku musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Co to właściwie oznacza? Musi wykazywać zdolność do regularnej spłaty miesięcznych rat zgodnie z ustalonym harmonogramem. Ponadto, jego historia kredytowa musi być pozytywna. Oznacza to, że potencjalny kredytobiorca ma generować nie tylko wystarczające dochody, ale również nie może mieć żadnych zadłużeń, a inne zobowiązania muszą być regulowane terminowo.
Istotnym czynnikiem do wyliczania zdolności kredytowej klienta jest raport BIK, ale przyszły kredytobiorca musi również dostarczyć szereg dokumentów. Pamiętaj, że każdy bank może brać pod szczególną uwagę zupełnie inne kryteria, aby udzielić kredyt hipoteczny. Warunki uzyskania takiego zobowiązania mogą być bardziej lub mniej restrykcyjne.
Obowiązkowy wkład własny
Jakie warunki na kredyt hipoteczny są na pewno obowiązkowe? Dzisiaj żaden bank nie podejmie współpracy, jeśli klient nie wniesie wkładu własnego. Wynosi on teraz 20% wartości zobowiązania, natomiast niektóre instytucje bankowe zgadzają się go obniżyć do 10%. Taki mechanizm powoduje jednak pogorszenie atrakcyjności całego kredytu, narzucane jest na przykład drogie ubezpieczenie od ryzyka niskiego wkładu czy wyższe oprocentowanie.
Co ważne, wkład własny może być wniesiony nie tylko w postaci gotówki. Banki akceptują również wpis do hipoteki innej nieruchomości, która jest własnością kredytobiorcy. Wkładem własnym mogą być grunty albo już poniesione koszty, na przykład na budowę domu.
Kredyt hipoteczny – jakie warunki dodatkowe narzucają banki?
Kredyt hipoteczny można zaciągnąć samodzielnie albo ze współkredytobiorcą, dzięki czemu zdolność kredytowa staje się lepsza. Pamiętaj jednak, że dla banku ważne są nie tylko kryteria, które musisz spełnić w ramach spłacania zobowiązania. Uwzględni też rodzaj, stan techniczny i wartość samej nieruchomości. Warunkiem koniecznym jest między innymi wycena mieszkania czy domu albo podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem.
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie warunki kredytowe stawia konkretny bank, wpisz w wyszukiwarkę hasło typu “pko kredyt hipoteczny warunki” albo “kredyt hipoteczny millenium warunki”. Zawsze dobrze jest też skorzystać z bieżących rankingów kredytowych.
Materiał Partnera
Teraz nie jest trudno o kredyt, nie ma chętnych i banki przymykają oko. Ja osobiście mimo wątpliwej zdolności, dostałem kredyt na mikroapartament w Warszawie.